Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD: Vláda je neodborná a John vzbuzuje podezření

Bohuslav Sobotka po zasedání ústředního výkonného výboru strany  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka po zasedání ústředního výkonného výboru strany | foto: ČTK

PRAHA Vznikající vláda středopravé trojkoalice není podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky dobře odborně vybavena a chybí v ní ženy.Shodně reagovala i místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

 Vostrá dodala, že všechny strany, které mají své zástupce v novém kabinetu, ustupují ze svých předvolebních slibů. Vyvolává to podle ní dojem, že svoji pozornost soustředily na boj o získání nových lukrativních pozic. "Nejvíce ze svých razantních vystoupení slevila staronová ODS," zdůraznila.

Sobotka také uvedl, že podle něj bude premiér a předseda ODS Petr Nečas v kabinetu "trpět slabou pozicí" a navržené personální složení nové vlády vyvolává obavy ze střetu zájmů.

"Pokud jde o rozdělení vlivu na jednotlivá ministerstva, nejvlivnější stranou nové vlády bude TOP 09," poznamenal Sobotka v tiskové zprávě. TOP 09 obsadí na základě v noci na dnešek uzavřené dohody posty ministrů financí, zahraničí, práce a sociálních věcí i zdravotnictví. Tedy úřady, kde vládu čekají nejdůležitější reformní a rozpočtové kroky, připomněl místopředseda nejsilnější české politické strany.

Čtěte více

"ČSSD očekává, že navzdory pokusům o koaliční kompromisy zde bude realizován především program konzervativní a neoliberální TOP 09," zdůraznil. Podle názoru sociální demokracie tak nejvlivnějším mužem vlády nebude její předseda Nečas, ale ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vláda bez žen proti principu rovných příležitostí
Sociální demokraté dnes také kritizovali, že v nové vládě není ani jedna žena. "Půjde tak s vysokou pravděpodobností o jedinou vládu v Evropské unii, kterou vytvoří výhradně muži," uvedl Sobotka. Vláda tím a také zrušením ministerstva pro lidská práva podle něj "vysílá další jasný a negativní signál o tom, že není ochotna a schopna prosazovat principy rovných příležitostí a práv mužů a žen".

Sobotka také uvedl, že ministerstva koalice obsazuje na základě politického rozhodnutí bez odborných vazeb budoucích šéfů resortů na odpovídající problematiku. "Vládě tak hrozí nedostatek kompetence, a tím i zvýšené riziko chybných rozhodnutí při správě státu," poznamenal. Jmenovitě pak zmínil obsazení ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury, školství, dopravy a vnitra.

John vzbuzuje podezření
Vnitro má podle dohody vést předseda Věcí veřejných Radek John. Podle Sobotky to vzbuzuje podezření z možného střetu zájmů, VV jsou totiž úzce spojovány s bezpečnostní agenturou ABL.

"Tím, že navzdory svým veřejně publikovaným pochybnostem svěřil premiér Nečas tento resort Věcem veřejným, zpochybnil hned na počátku závazky své vlády v oblasti boje s korupcí," zdůraznil místopředseda ČSSD.

Je proto podle něj zcela nezbytné, aby se firmy spojené s podnikateli Vítem Bártou a Kamilem Jankovským, kteří byli jmenování do čela ministerstev dopravy a místního rozvoje, neucházely v příštích čtyřech letech o žádné veřejné zakázky, a to ani formou možných subdodávek.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK NÁKUPU (40-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč