Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Žáků přibývá, silné ročníky míří na druhý stupeň. U těch mladších se ovšem trend zastavil

Vzdělávání

  9:01aktualizováno  12:38
Praha - Za posledních deset let se počet žáků v základních školách v důsledku demografického vývoje zvýšil o pětinu. V uplynulém školním roce jich ve školách bylo přibližně 953 000. Silné ročníky nyní míří na druhý stupeň základních škol, kde za posledních pět let vzrostl počet žáků o zhruba 65 000.

Vyplývá to z dat, které v úterý na tiskové konferenci představily pracovnice Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nárůst počtu dětí na prvním stupni se podle nich už zastavil a lze očekávat, že za několik let začne ubývat i žáků na druhém stupni.

Absence ve škole dětem uškodí mnohem více než samotný covid, tvrdí profesor a lékařský důstojník

Přestože počet prvňáků třetí rok za sebou klesá, počet žáků základních škol od roku 2010/2011 plynule roste. V loňském roce navštěvovalo základní školy o 99 000 dětí víc než před pěti lety. Do prvních tříd nastoupilo loni podle dat ministerstva školství kolem 107 000 prvňáčků, před pěti lety to bylo 117 000 dětí. Silnější ročníky se postupně posouvají na druhý stupeň.

„Za pár let pravděpodobně můžeme očekávat, že skončí nárůst počtu žáků i na druhém stupni základních škol, a ředitelům tak možná skončí dlouhé období starostí s neustálým navyšováním kapacity,“ uvedla Helena Chodounská z ČSÚ. 

Podle ní souvisí současný nárůst počtu dětí ve školách s porodním boomem mezi roky 2002 a 2008. Vysvětlila, že od roku 2011 se počet narozených ale opět snižuje, což se už o tři roky později projevilo v úbytku dětí nastupujících do školek. Postupně podle ní lze očekávat, že silné ročníky budou přecházet do středních a později vysokých škol.

Podle odhadů ministerstva školství by do základních a středních škol mělo od 1. září nastoupit kolem 1,4 milionu dětí, což bude zhruba o 18 200 víc než loni. Prvňáčků usedne do lavic zřejmě kolem 107 800.

Roste počet dětí v soukromých školkách

Chodounská také uvedla, že v soukromých mateřských školkách roste počet dětí. Loni je jich navštěvovalo zhruba 12 900, což bylo třikrát víc než před deseti lety. Přibližně pětina dětí v soukromých školkách byla mladší tří let, zatímco ve veřejných školkách to bylo kolem 12 procent.

Speciální a mateřské školy dostanou výjimku z povinného nošení roušek, oznámil Plaga

Podle dat ČSÚ je v Česku asi 5304 mateřských škol, z nichž soukromé tvoří 3,5 procenta. Většina z 365 000 dětí ve školkách tak chodí do veřejných, které zpravidla zřizují obce. Církevní školky navštěvuje půl procenta, jejich podíl se podle Chodounské v posledních letech moc nemění. Proti tomu počet i podíl dětí v soukromých školách se stále zvyšuje.

„Soukromé mateřské školy loni navštěvovalo 12 900 dětí, což bylo třikrát víc než před deseti lety. Podíl dětí v soukromých školkách za tu dobu vzrostl z 1,3 na 3,5 procenta,“ uvedla Chodounská. Situace je ale v různých krajích odlišná. Nejvíc dětí chodí do soukromých školek v Praze, a to kolem 8,4 procenta, a ve Středočeském kraji, kde je to 5,2 procenta. Naopak v Pardubickém kraji je podíl dětí v soukromých mateřských školách na všech dětech ve školkách 0,8 procenta.

Podle Chodounské mají rodiče v soukromých školách větší šanci než v případě veřejných školek, že se jim podaří zapsat i dítě mladší tří let. Jejich podíl v soukromých mateřinkách činí 19 procent, zatímco ve školkách zřizovaných obcemi je to kolem 11 procent.

Dvouletých dětí ve školkách v posledním desetiletí přibylo. Zatímco kolem roku 2010 do nich chodila zhruba čtvrtina dvouletých, nyní jsou to víc než dvě pětiny. Podle statistik ministerstva školství navštěvovalo loni mateřské školy zhruba 43 000 dvouletých dětí.

Učitelé stále berou méně než stejně vzdělaní lidé

Růst mezd učitelů mateřských a základních škol zlepšil zejména v posledním roce poměr jejich výdělku ke mzdám všech zaměstnanců v Česku. Podle mediánu hrubé měsíční mzdy brali loni učitelé v mateřských školách 107 procent výdělku všech zaměstnanců, učitelé v základních školách 130 procent. Vzhledem k mediánu mezd stejně vzdělaných lidí ale stále berou méně. 

Medián je střední hodnota mezd, polovina zaměstnanců má mzdu nad mediánem a polovina pod ním. Medián je vždy nižší než průměrná mzda. Medián mezd učitelů mateřských škol v poměru ke všem zaměstnancům se od roku 2012 držel kolem sta procent, u učitelů základních škol kolem 120 procent. Výrazně se procentní poměr zvýšil hlavně mezi rokem 2018 a loňskem. Srovnání pro učitele středních škol na tiskové konferenci nezaznělo, bude ale podobné jako pro učitele základních škol, protože mediány jejich mezd se příliš neliší. 

Růst mezd učitelů se zrychlil obzvláště v posledních dvou letech, uvedla Chodounská. Od roku 2016 tak medián hrubých měsíčních mezd učitelů mateřských škol stoupl téměř o 9000 korun na loňských 33 567 korun, učitelům základních a středních škol se zvýšil o 11 000 na asi 41 000 korun loni. Všem zaměstnancům s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním ve stejné době medián mezd vzrostl o 9000 korun na zhruba 42 700 korun. Průměrná mzda v celé ČR za rok 2019 činila 34 125 korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!