Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

ČT uvede premiéru filmu Katyň

Česko

PRAHA Zítra v 17.30 hodin bude exkluzivním hostem v živém vysílání Interview ČT 24 režisér polského koprodukčního filmu Katyň (2007) Andrzej Wajda. Reportér František Lutonský se se světoznámým režisérem propojí přímo do jeho domu ve Varšavě. Společně pak otevřou citlivé téma polské historie, které prožíval i sám Andrzej Wajda, jenž v Katyni přišel o otce. Šokující příběh o neuvěřitelném zločinu, který měl zůstat navždy zapomenut, uvede pak Česká televize v premiéře na ČT 1 ve 20 hodin.

Historické trauma Film slavného polského režiséra se vrací k jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin. Vypráví o zavraždění téměř 25 000 polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události, a uznat masakr za genocidu.

Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna. Na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií... Scénář vznikl podle knihy Katyń: Post Mortem spisovatele Adrzeje Mularczyka.

Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. Film byl v roce 2008 nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Autor: