5. října 2016 19:54, aktualizováno  20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČT vynechala volební průzkum. Dva dny před zákazem zveřejňování odhadů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Česká televize nezveřejnila říjnový volební model, jak si jednotlivé strany a hnutí vedou v celostátních preferencích. Jinak to dělá každý měsíc, na průzkum má sjednanou exkluzivní smlouvu s agenturou TNS Aisa, nedávno přejmenovanou na Kantar TNS. Posuny v preferencích prezentuje v nedělních Otázkách Václava Moravce. Tuto neděli ale ČT vynechala.

„Není pravidlem, že by se kompletní výsledky výzkumu Trendy Česka představily v OVM. Dramaturgie pořadu z něj čerpá data pro potřeby aktuálního vydání a jeho témat. V neděli se tak OVM opíraly například o tu část výzkumu, jež se týkala kvality potravin. S výzkumem pak dále pracuje i kontinuální vysílání ČT24,“ uvedla pro LN mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Podle šéfa agentury Bronislava Kvasničky by důvodem mohlo být, že by se divákům mohly poplést zkoumané celorepublikové preference s ­krajskými, o­ jejichž zastupitelstvech voliči rozhodnou v pátek a v sobotu.

„Byl jsem k tomu předtočit komentář minulý čtvrtek. Zpravidla jakmile to v neděli projde Otázkami, průzkum se zveřejňuje na webu televize. Nemáme vliv na to, kolik z toho, co se natočí, pak ČT uveřejní. To podléhá jejich dramaturgii,“ uvedl.

Zákon nicméně až takovou opatrnost nevyžaduje, takzvané moratorium, v rámci něhož se nesmí zveřejňovat průzkumy a odhady volebního výsledku, začalo platit až dva dny poté, co se vysílaly Otázky. Média ani nikdo jiný nesmí operovat procenty od úterý až do sobotní 14. hodiny.

Lidové noviny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.