7. srpna 2017 10:42, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtyři zranění z havarovaného autobusu v Itálii zamíří v pondělí domů

Havarovaný autobus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havarovaný autobus. | foto: Twitter @TgrRaiTrentino ‏

PRAHA Čtyři zranění z českého autobusu, který v pátek večer havaroval v Itálii, budou v pondělí propuštěni z nemocnice. S odkazem na asistenční službu pojišťovny Uniqa to řekl majitel CK Mayer & Crocus Petr Majer. Pojišťovna pro zraněné vypraví sanitní vozy.

Náhradní autobus s prvními 23 klienty v neděli v noci dorazil do Česka. V italských nemocnicích zůstává osm zraněných.

„Dvě sanitky dnes už nabraly dva zraněné klienty a vrací se do ČR. Dvě další připravují transport na místě z nemocnice v Itálii. Zítra (v úterý) bude vypravena další sanitka a poveze dalšího pasažéra se zdravotním doprovodem,“ řekla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodova. Většina zranění jsou podle ní středně těžká. Převládají zlomeniny žeber a končetin a úrazy páteřních obratlů. Stav pacientů je stabilní.

Při nehodě autobusu s asi 40 turisty utrpěly zranění dvě desítky osob, řidič zemřel. Příčinu nehody, která se stala v malé obci Ronzone mezi Bolzanem a Trentem, budou vyšetřovatelé znát podle české konzulky Jany Karfíkové zhruba za týden.

Autobus s řidičem byl podle Majera najatý od dopravní agentury. Cestovní kancelář ho využívala pravidelně bez jakýchkoli špatných zkušeností. Zástupci CK se v pondělí setkají se zraněnými a s českou konzulkou.

Co se přesně stalo, vyšetřuje policie. Podle předchozích vyjádření Majera jeden z cestujících, který je povoláním automechanik, popsal, že autobus jel se zařazeným druhým rychlostním stupněm. Při přeřazení na třetí stupeň se údajně něco stalo. Následně řidič vozidlo strhl do protisvahu. Italská média uvedla, že autobusu selhaly brzdy.

ČTK