Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvě vysoké školy přerušily výuku, Univerzita Karlova k tomu zatím nevidí důvod

Fakulta strojní ČVUT přeruší do 22. března výuku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fakulta strojní ČVUT přeruší do 22. března výuku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Vysoká škola ekonomická (VŠE) zeje od pondělního odpoledne prázdnotou. Jedna ze studentek totiž oznámila, že přišla do kontaktu s osobou nakaženou Covid-19 a v domácí karanténě čeká na výsledky testů, které se dozví v úterý.

Podle nich a na základě rozhodnutí pražské hygienické stanice rozhodne rektorka VŠE Hana Machková o dalším postupu, tedy zda omezení výuky potrvá i v dalších dnech, nebo se od středy výuka obnoví. V úterý v budovách na Žižkově a na Jižním Městě proběhne dezinfekce prostor kampusu.

Také rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěch Petráček rozhodl o přerušení výuky, a to s platností od úterka až do 22. března. Dál se podle jeho slov uvidí, nevylučuje prodloužení v případě, že v ČR do dvou týdnů dojde k rychlému nárůstu případů onemocnění Covid-19, jako tomu bylo například v Koreji, Německu či Japonsku. „Jde nám o to, aby se studenti rozptýlili a pokud možno odjeli z kolejí, abychom ochránili naše starší kolegy před expozicí při výuce a abychom pomohli i komunitě Prahy 6 (sídlo ČVUT – pozn. red.) s přípravou dezinfekčního gelu, který dle svých možností poskytneme za náklady na materiál,“ vysvětluje.

Petr Sklenička, předseda České konference rektorů a zároveň rektor České zemědělské univerzity (ČZU) serveru Lidovky.cz potvrdil, že rozhodnutí o omezení výuky je na jednotlivých rektorech. „Shodli jsme se, že se budeme vzájemně informovat, ale nebudeme přijímat společná rozhodnutí ani jinak koordinovat své aktivity,“ řekl.

Jeho domovská ČZU v pondělí naopak výuku obnovila poté, co byla škola zavřena kvůli nákaze jednoho z profesorů, který se vrátil z konference v severoitalském Udine a poté ještě dva dny vyučoval. „Testy všech lidí, s nimiž se profesor setkal, jsou negativní,“ uvedl Sklenička.

„O omezení výuky na Univerzitě Karlově neuvažujeme. Jako lékař pro to v tuto chvíli nevidím důvod. Samozřejmě sledujeme epidemiologickou situaci a našemu rozhodnutí o omezení výuky by muselo předcházet nějaké vládní nařízení,“ potvrdil serveru Lidovky.cz v 16 hodin rektor Tomáš Zima s tím, že v příštích dvou až čtyřech týdnech očekává nárůst nemocných a následně pokles.

Sám se v pondělí nacházel na univerzitě v dánské Kodani, kde podle jeho slov výuka běžně probíhá, přestože tam mají několik případů. Serveru Lidovky.cz popsal, že na kodaňské univerzitní půdě jsou všude stojany s dezinfekcí a informační letáky.

Univerzita Karlova a Masarykova univerzita omezily podle informací serveru Lidovky.cz výuku seniorů v rámci Univerzity třetího věku. 3. lékařská fakulta UK a Lékařská fakulta UK v Plzni zrušily plánované plesy. Obecně vysoké školy v Česku ruší zahraniční cesty, konference a různé společenské akce.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NÁKUPU S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč