Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČVUT předělává ‚šnorchlovací’ masky na ochranu pro zdravotníky. S vojenským filtrem jsou lepší než respirátory FFP3

Covid 19

  14:19
Praha - Myšlenka přeměnit „šnorchlovací“ masky ze sportovních obchodů na celoobličejové lékařské masky stála za vznikem myšlenky nové ochrany pro pracovníky v první linii, zejména pro zdravotníky a záchranáře.

Masky již lékaři využili ve FN Královské Vinohrady. foto: Facebookový účet Davida Miklase

Přeměna masky vznikala ve spolupráci se skupinou Covid19CZ, která v tuzemsku pomáhá v boji s koronavirem. Kompletaci masek financuje České vysoké učení technické v Praze. 

„Maska, kterou jsme vyvinuli, se skládá z masky, původně určené na šnorchlování, která se pomocí redukce vyvinuté Covid19CZ dá připojit k vojenskému filtru, který je lepší než FFP3,“ řekl na tiskové konferenci rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček. Filtr lze podle něj sterilizovat a opakovaně používat.

Po zakoupení masek na potápění tým konstruktérů vyrobil část napojující „šnorchl“ k virovému filtru P3R. Ten má zajistit, že se koronavirus nešíří jak k dýchajícímu, tak ani do volného prostředí. Variantou je také levnější a dostupnější filtr HEPA. „Hlavní výhodou řešení je zakrytí celého obličeje a zajištění filtrace vzduchu. Díky tomu by se nákaza ke zdravotníkovi neměla dýchacím ústrojím nebo sliznicemi dostat,“ vysvětluje skupina Covid19CZ na svém facebookovém účtu.

První masky z ČVUT jdou do nemocnic. Zájem firem o spolupráci byl obrovský, popisuje šéf vývojářů Lazarov

ČVUT tyto „šnorchlovací masky“ začíná předělávat v množství okolo 2200 kusů, které se následně distribuují na kritická místa. Masky již obdrželi například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Příští týden už má mít škola k dispozici 10 tisíc kusů. Podle Martina Hřebena a Robina Fišera z Covid19CZ jedna maska vyjde zhruba na 500 korun. S hromadnou výrobou v příštích dnech má pomoci Praha 6, která poskytne další prostory pro tiskárny.

„Pokud jste počítali s tím, že se budete letos potápět, budete se muset podívat po jiné potápěčské masce, která není pro lékařské použití vhodná,“ píše se v lehčím tónu v příspěvku sdružení s tím, že došlo k vykoupení potápěčských masek z velké části střední Evropy.

Inspirace v Itálii

S podobným nápadem již dříve přišla italská společnost Isinnova, která pro Čechy byla inspirací. Italové začali vyrábět kyslíkové přístroje pro pacienty z potápěčských masek, vybavené jsou ventily vytištěnými na 3D tiskárně. Ty umožňují dýchání. Firma produkt nabízí bezplatně do nemocnic v Lombardii, což je koronavirem nejvíce zasažený region v Itálii.

Podoba nové masky.

Nejzásadnější součástí této „šnorchlovací masky“ je na 3D tiskárně vytištěný „Venturiho ventil“, který je pojmenovaný po slavném fyzikovi Giovannimu Battistu Venturovi. Ventil je spojen s kyslíkovou maskou. „Bylo to to nejmenší, co jsem mohl udělat, abych pomohl lékařům a sestrám, kteří celý den pracují na záchraně lidských životů,“ řekl zakladatel společnosti Cristian Fracassi. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat