Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČVUT předělává ‚šnorchlovací’ masky na ochranu pro zdravotníky. S vojenským filtrem jsou lepší než respirátory FFP3

Masky již lékaři využili ve FN Královské Vinohrady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masky již lékaři využili ve FN Královské Vinohrady. | foto: Facebookový účet Davida Miklase

Praha Myšlenka přeměnit „šnorchlovací“ masky ze sportovních obchodů na celoobličejové lékařské masky stála za vznikem myšlenky nové ochrany pro pracovníky v první linii, zejména pro zdravotníky a záchranáře.

Přeměna masky vznikala ve spolupráci se skupinou Covid19CZ, která v tuzemsku pomáhá v boji s koronavirem. Kompletaci masek financuje České vysoké učení technické v Praze. 

„Maska, kterou jsme vyvinuli, se skládá z masky, původně určené na šnorchlování, která se pomocí redukce vyvinuté Covid19CZ dá připojit k vojenskému filtru, který je lepší než FFP3,“ řekl na tiskové konferenci rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček. Filtr lze podle něj sterilizovat a opakovaně používat.

Po zakoupení masek na potápění tým konstruktérů vyrobil část napojující „šnorchl“ k virovému filtru P3R. Ten má zajistit, že se koronavirus nešíří jak k dýchajícímu, tak ani do volného prostředí. Variantou je také levnější a dostupnější filtr HEPA. „Hlavní výhodou řešení je zakrytí celého obličeje a zajištění filtrace vzduchu. Díky tomu by se nákaza ke zdravotníkovi neměla dýchacím ústrojím nebo sliznicemi dostat,“ vysvětluje skupina Covid19CZ na svém facebookovém účtu.

ČVUT tyto „šnorchlovací masky“ začíná předělávat v množství okolo 2200 kusů, které se následně distribuují na kritická místa. Masky již obdrželi například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Příští týden už má mít škola k dispozici 10 tisíc kusů. Podle Martina Hřebena a Robina Fišera z Covid19CZ jedna maska vyjde zhruba na 500 korun. S hromadnou výrobou v příštích dnech má pomoci Praha 6, která poskytne další prostory pro tiskárny.

„Pokud jste počítali s tím, že se budete letos potápět, budete se muset podívat po jiné potápěčské masce, která není pro lékařské použití vhodná,“ píše se v lehčím tónu v příspěvku sdružení s tím, že došlo k vykoupení potápěčských masek z velké části střední Evropy.

Inspirace v Itálii

S podobným nápadem již dříve přišla italská společnost Isinnova, která pro Čechy byla inspirací. Italové začali vyrábět kyslíkové přístroje pro pacienty z potápěčských masek, vybavené jsou ventily vytištěnými na 3D tiskárně. Ty umožňují dýchání. Firma produkt nabízí bezplatně do nemocnic v Lombardii, což je koronavirem nejvíce zasažený region v Itálii.

Podoba nové masky. Na design se podíleli David Miklas, Martin Hřeben, Robin...

Podoba nové masky.

Nejzásadnější součástí této „šnorchlovací masky“ je na 3D tiskárně vytištěný „Venturiho ventil“, který je pojmenovaný po slavném fyzikovi Giovannimu Battistu Venturovi. Ventil je spojen s kyslíkovou maskou. „Bylo to to nejmenší, co jsem mohl udělat, abych pomohl lékařům a sestrám, kteří celý den pracují na záchraně lidských životů,“ řekl zakladatel společnosti Cristian Fracassi. 

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Advantage Consulting, s.r.o.
Windows Server Administrator

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 38 000 - 45 000 Kč