Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalík pro LN: Reportér po mně chtěl peníze

Česko

  10:47
Blízký přítel premiéra Marek Dalík tvrdí, že reportér České televize Dalibor Bártek pracoval na zakázku „socanů“. Podle Dalíka požadoval za ukončení natáčení o poslanci Wolfovi peníze.

Marek Dalík. foto: Lidové noviny

LN Jednal jste s reportérem ČT z pověření premiéra Mirka Topolánka?

Premiér mě požádal, abych pomohl poslanci Wolfovi. Nikoli abych se sešel s Bártkem. Měl jsem za úkol pro Wolfa připravit obrannou strategii proti očekávané kampani ČSSD proti jeho osobě. Zjišťoval jsem, co se chystá. Zavolal jsem proto Bártkovi. Sešli jsme se, protože se známe. Zjistil jsem, že jde opravdu o útok ze strany sociální demokracie. Že to zadání je od nich.


Za Wolfa mi Dalík nabízel jiné kauzy...

Reportér České televize Dalibor Bártek tvrdí, že ho Marek Dalík požádal, aby se na reportáž o poslanci Wolfovi „vykašlal“.

LN Proč jste se vůbec sešel s panem Dalíkem?

Začal jsem se věnovat kauze pana poslance Wolfa, načež mě mimo jiné kontaktoval pan Dalík. On tu schůzku inicioval. On v podstatě přišel s návrhem, zda bych mohl ukončit natáčení, respektive zda bych se na tu kauzu samotnou dokázal vykašlat, jak on říkal. On prostě řekl jasně, že pan poslanec je vystrašený, když se dozvěděl, že o něm začínám točit, a proto jej (Dalíka) požádal premiér, aby panu Wolfovi pomohl. Za tím účelem mě prostě kontaktoval. To, že jej o to požádal pan premiér, to pan Dalík během naší schůzky zopakoval několikrát.

LN Byla vám učiněna nějaká protislužba za to, že reportáž nebudete točit?
Nabízel mi za to podklady pro jiné konkrétní kauzy.

LN Máte na to nějaký důkaz?

Když se mi ozval pan Dalík, tak jsem předpokládal, že se to bude týkat kauzy Wolf. To byl důvod, proč jsem si abnormálně vytvořil pojistku. Prostě jsem schůzku nahrál, abych se nedostal do nějakého maléru.

LN Obsah schůzky se objevil v médiích. Činil[ na vás někdo od včerejšího dne nátlak?

Byl jsem varován, ať na sebe dávám pozor. Bylo mi řečeno, ať si uvědomím, že jde o opravdu choulostivou záležitost. Prý tam jde o velké miliardy. Nemyslím přímo s panem poslancem, ale v rámci vlády jako takové. Že ohrozit její stabilitu znamená ohrozit miliardové záležitosti a v tomhle ohledu to začíná být velmi nebezpečné. Nebylo to ale od žádných vlivných lidí.


LN Bártek ale tvrdí, že jste v průběhu schůzky několikrát zopakoval, že si premiér přeje, aby se natáčení o poslanci Wolfovi zastavilo...

To jsem v žádném případě neřekl. Je to hlavně úplně jedno. Bártek to dělal na zakázku socanů. Říkal jsem mu, že není dobré svrhávat vládu, aby tady vládl Paroubek například. Na tom přece není nic špatného. Bártek se mě pak ptal, kolik bych dal, kdyby natáčení reportáže zastavil.

LN Řekl si přímo o peníze?

Chtěl je po mně. Když to nahrával, tak to tam musí být. Jestli není srab, tak to zveřejní. Samozřejmě jsem mu taky říkal, ať raději točí proti socanům. Wolf v podstatě nic neudělal.

Celý profil Marka Dalíka 
a další podrobnosti o kauze Wolf
si přečtěte v úterním vydání deníku


Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!