17. března 2009 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík obrátil o sto osmdesát stupňů

PRAHA Česká televize se ohradila proti obviněním premiérova spolupracovníka Marka Dalíka na adresu reportéra ČT Dalibora Bártka. V rozhovoru v dnešních Lidových novinách (LN) Dalík uvedl, že si Bártek v souvislosti s touto reportáží řekl o peníze a že byla vytvořena na zakázku sociální demokracie. Na opakovaný dotaz LN však Dalík informaci o Bártkově žádosti o peníze vyvrátil.

Česká televize Dalíka žádá, aby svá tvrzení doložil, nebo se za ně veřejně omluvil. Dalík se podle médií pokoušel jménem premiéra přesvědčit Bártka, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování poslance Petra Wolfa.

Mluvčí televize Ladislav Šticha řekl, že pokud se Dalík neomluví, nebo nedoloží svá obvinění, bude ČT zvažovat další právní kroky. "Neboť zde existuje vážné podezření, že se Marek Dalík svými nepravdivými výroky mohl dopustit trestných činů pomluvy a křivého obvinění," napsal Šticha. Proti nařčení, že reportáž vznikla na zakázku ČSSD, se chce bránit i tato strana.

Náhlý Dalíkův obrat
Dalík se setkal s Bártkem před vysíláním zmiňované reportáže. V rozhovoru v LN uvedl, že měl za úkol připravit pro Wolfa obrannou strategii proti očekávané kampani ČSSD proti jeho osobě. Z toho důvodu se sešel s Bártkem, s nímž se zná. "Zjistil jsem, že jde opravdu o útok ze strany sociální demokracie. Že to zadání je od nich," řekl LN Dalík. Uvedl také, že se ho Bártek ptal, kolik by mu dal, kdyby natáčení reportáže zastavil.

Později své vyjádření změnil. "Chtěl bych zcela jasně říci, že Dalibor Bártek si o žádné peníze neřekl," uvedl Dalík. Za svá slova se ale omluvit nehodlá. "Byl bych rád, kdyby se Česká televize omluvila mě. Mám zato, že použila nelegálně odposlech mého soukromého rozhovoru," řekl Dalík s tím, že ho Bártek opakovaně ujišťoval, že rozhovor nenahrává.

Úterní pořad Reportéři ČT informoval o podezření, že Wolfova firma zneužila k jiným účelům část peněz, které dostala v letech 2005 až 2007 od ministerstva životního prostředí na dva projekty na podporu životního prostředí. ČT uvedla, že za možnými průtahy při objasňování této kauzy mohou být obavy některých vládních politiků, že by mohli přijít o Wolfův hlas v parlamentu, a tím ohrozit stabilitu vlády.

ČSSD hodlá přejít do ofenzivy
ČT odvysílala i záznam pořízený skrytou kamerou, na němž Dalík tvrdí, že právě tlak sociálních demokratů na Wolfa kvůli potížím kolem jeho firmy byl příčinou toho, proč Wolf opustil ČSSD a začal podporovat koalici.

Dalík na záznamu rovněž uvedl, že o angažování v této věci ho požádal premiér Mirek Topolánek (ODS). Ten v úterý přiznal, že Dalíka požádal, aby mediálně pomohl Wolfovi. O schůzce Dalíka s Bártkem prý nevěděl. Chování médií označil premiér za šmíráctví a Wolfa za oběť štvanice a honu na čarodějnice.

ČSSD oznámila, že hodlá "v nejkratším možném termínu" kvůli kauze Wolf v Poslanecké sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Koaliční kabinet podle ČSSD povýšil systém politické korupce, zastrašování, zneužívání policie a státního zastupitelství na základní princip svého fungování.

Tím, že se státní zastupitelství se nesmí nechat zatáhnout do bojů mezi různými politickými stranami a i pod tlakem medií si musí zachovat naprostou nezávislost, zdůvodnila dnes Olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová svůj pokyn podřízeným, aby přistupovali ke kauzám politiků jinak, než k ostatním případům.

"Tento pokyn byl vydán na základě zkreslené medializace (reportáž ČT ze dne 16. prosince 2008) ve věci prověřování podezření z trestného činu úvěrového podvodu, kde je jedním z možných podezřelých poslanec doc.ing. Petr Wolf CSc., a z důvodu úniku informací ze spisových materiálů v této věci," uvedla dnes na stránkách Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Televize 16. prosince 2008 informovala, že protikorupční policie navrhla stíhat bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa a další čtyři osoby pro úvěrový podvod a porušování autorských práv. Policie to den poté odmítla s tím, že vyšetřování pokračuje. V souvislosti s reportáží se protikorupční policie začala zabývat i únikem informací, se kterými redaktor pracoval.

Lidovky.cz, ČTK