16. března 2009 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík chtěl ovlivnit reportéra ČT

Marek Dalík se řadí mezi nejbližší přátele premiéra Topolánka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík se řadí mezi nejbližší přátele premiéra Topolánka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Premiérův přítel Marek Dalík se podle Mladé fronty Dnes (MfD) pokoušel jménem Mirka Topolánka přesvědčit reportéra České televize (ČT), aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování poslance Petra Wolfa. Reportér Dalibor Bártek si podle listu Dalíkova slova nahrál, a to včetně těch, jimiž mu prý Dalík vysvětloval, že nepřichází jen sám od sebe.

Topolánek se podle MfD vyjadřovat nechce. "Nebude se zatím o tom vůbec bavit," řekla deníku jeho mluvčí Jana Bartošová. Podle ní premiér Dalíka o pomoc nežádal.

Wolf loni koncem června nejprve vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, následně pak i ze sociální demokracie. Z ČSSD odešel kvůli údajné špatné atmosféře, která ve straně panuje. Při hlasováních od té doby někdy pomáhá vládní koalici, která mívá ve sněmovně potíže s prosazením svých návrhů.

Premiér o schůzce údajně nevěděl
Policie Wolfa už půl roku vyšetřuje pro podezření ze zneužití několikamilionové státní dotace.

"Požádal mě o to premiér, abych mu pomohl, tak to zkouším," cituje dnešní MfD záznam schůzky. Když se deník Dalíka zeptal, zda ho premiér opravdu poslal, aby ovlivňoval vysílání televize, odpověděl prý, že ho předseda vlády požádal, aby Wolfovi mediálně pomohl. "To, že jdu za panem Bártkem, nevěděl. Byla to soukromá schůzka," řekl listu Dalík.

"Myslím, že když se zveřejní to, co říkáte, tak už ho (Wolfa) nic nezachrání. A buď prostě rezignuje, nebo ho sněmovna vydá. Každopádně těžko bude vládu držet, a když ji bude držet, tak to bude vládě škodit," vysvětloval podle MfD Dalík Bártkovi na schůzce, kterou prý sám inicioval.

Wolf podle MfD uvedl, že je intervencí premiérova přítele překvapen. "To je úplně divné. Nevím, co si o tom mám myslet. Standardně asi někoho zažalujeme, a to je vše," řekl listu.

Dalíkova přímluva ale podle MfD není jedinou neobvyklou intervencí ve Wolfově kauze. Olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová totiž svým podřízeným nařídila, aby v případu tohoto poslance postupovali jinak, než je obvyklé, napsal deník. "Ukládám důraznou mediální zdrženlivost ve věcech, ve kterých je vedeno prověřování jakýchkoli politicky činných osob," napsala podle MfD v pokynu ostravské žalobkyni.

Lidovky.cz, ČTK