Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další dva roky bez vězení. Soud přerušil lobbistovi Janouškovi výkon trestu

Česko

  14:33aktualizováno  15:30
Praha - Krajský soud v Brně prodloužil lobbistovi Romanu Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Uvedla to v úterý Česká televize. Podle ní není rozhodnutí pravomocné, protože proti němu podal stížnost státní zástupce.

Roman Janoušek. foto: Dan Materna - MAFRA

Rozhodnutí dnes odmítlo komentovat jak Krajské státní zastupitelství v Brně, tak krajský soud. Mluvčí zastupitelství Hynek Olma řekl, že státní zastupitelství se k věci v tomto stadiu vyjadřovat nebude. „Do nabytí právní moci věci nebudeme poskytovat žádné vyjádření,“ řekla rovněž mluvčí soudu Klára Belkovová.

Lobbista Roman Janoušek půjde na 4,5 roku do vězení za sražení ženy autem,...
Janoušek ženu vietnamské národnosti srazil v březnu 2012 na křižovatce ve...

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu se mu ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně, naposledy loni na jaře o rok. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt. Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít.

Stížností státního zástupce, který podle ČT požaduje vypracování nového znaleckého posudku, se bude zabývat olomoucký vrchní soud. Janoušek do té doby zůstane na svobodě.

Vězeňská služba zatím rozhodnutí brněnského soudu nemá k dispozici, sdělila mluvčí sboru Markéta Prunerová.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V době přerušení trestu ho sledování nařízené pražským vrchním soudem zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Server Seznam Zprávy letos zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

Roman Janoušek

- Někdejší lobbista a podnikatel Janoušek byl v minulosti označován za šedou eminenci pražské politiky. Začínal jako číšník a trenér tenisu, podnikal v realitách. Média se později rozepisovala o jeho kontaktech s politiky včetně někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS). V roce 2012 způsobil Janoušek v opilosti dopravní nehodu, za niž byl odsouzen. Výkon trestu má ale od května 2018 přerušený kvůli zdravotnímu stavu, soud tehdy rozhodl o dvouletém odkladu návratu za mříže. Výkon trestu ze zdravotních důvodů se na jeho žádost přerušuje opakovaně. Ve vězení dosud strávil zhruba rok a čtvrt.

- Při nehodě Janoušek v Praze úmyslně srazil autem ženu. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu, prvoinstanční soud jej v dubnu 2014 potrestal třemi lety za těžké ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V září téhož roku vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku. V červenci 2015 odmítl Nejvyšší soud dovolání Janouška i žalobce.

Janoušek požádal o nové projednání kauzy. Pražský městský soud žádosti nevyhověl už v roce 2016. Ústavní soud (ÚS) mu ale loni nařídil, aby se lépe vypořádal s mužovými argumenty. Janouškův advokát opíral požadavek na obnovu trestního řízení o to, že vnímání jeho klienta mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku. Soud loni v květnu Janouškovu žádost o nové projednání jeho dopravní nehody znovu zamítl. Usnesení není pravomocné.

Janoušek nastoupil v listopadu 2014 do věznice. Zůstal v ní do března 2016, kdy byl dočasně propuštěn ze zdravotních důvodů. Do vězení se měl vrátit na jaře 2017. Janoušek následně neúspěšně žádal o upuštění od výkonu zbytku trestu. Pražský vrchní soud v létě 2019 při projednávání stížnosti mimo jiné uvedl, že při jím nařízeném sledování se zjistilo, že Janoušek chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si v tropickém horku na kole a navštívil galerii.

- Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít. Server Seznam Zprávy ale letos koncem února zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na kterých se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

- Loni v lednu navrhla policie obžalovat Janouška v kauze transakcí kolem firmy Chambon, která zajišťovala krevní testy. Policie obvinila Janouška spolu s dalšími lidmi kvůli transakcím již v březnu 2017. Chambon podle dřívějších zjištění médií údajně získával v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven za testy pro nemocnice. Policie se na laboratoř zaměřila po rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS).

Janoušek začal podnikat brzy po listopadu 1989. Zaměřil se na reality, vyhrál například výběrové řízení na provozování kina Blaník na Václavském náměstí v Praze, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. V té době se také seznámil s pozdějším primátorem Bémem, který byl odborníkem na drogovou problematiku. O nadstandardních vztazích mezi lobbistou Janouškem a politikem Bémem spekulovala média řadu let.

- V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes odposlechy, které byly pořízeny již v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s Bémem (oslovovali se "Mazánku" a "Kolibříku"). Podle deníku měl Janoušek tehdy velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu. O lobbistovi, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako "politického podnikatele", se psalo také jako o jednom z takzvaných kmotrů s vazbami hlavně na pražské občanské demokraty.

- Kromě Béma měl Janoušek kontakty i na další významné lidi z politiky a byznysu. Byl například jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje počátkem roku 2011, kam letěli i tehdejší šéf elektrárenské firmy ČEZ Martin Roman, předseda vlivného rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS), generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a ředitel plzeňské Škody Transportation Tomáš Krsek.

Janoušek měl podle médií blízké vztahy také s bývalým náměstkem pražského vrchního žalobce Liborem Grygárkem, jenž byl obžalován ze zneužití pravomoci právě v souvislosti s Janouškem. Podle dřívějšího obvinění nedal Grygárek pokyn k objasnění podezření na praní špinavých peněz v zahraničí (o pomoc žádalo Švýcarsko). Grygárkovo stíhání ale v červenci 2019 zastavil pražský městský soud, rozhodnutí nedlouho poté potvrdil také Vrchní soud v Praze a v září Nejvyšší soud odmítl dovolání nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

- V minulosti Janoušek zasedal v orgánech řady společností, včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných (VV) Radek John. Na společnost média upozornila kvůli podezřelým zakázkám od VZP a Lesů ČR. Podle spekulací médií Janoušek před lety rodící se VV finančně podpořil, on sám i představitelé strany to ale popírali. Nyní Janoušek podle obchodního rejstříku v orgánech žádné firmy nefiguruje, nemá ani živnostenský list.

Janoušek se narodil 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník. Podle médií působil například v hotelu na pražském Tylově náměstí, kde se také potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 80. letech si přivydělával jako trenér tenisu a také vyhledával v Československu umělecké předměty pro německé zájemce. V 90. letech Janoušek vystudoval práva a v roce 2003 získal titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Autor:

Obchod/ kancelář v centru města, Masarykovo nám., Brandýs nad Labem
Obchod/ kancelář v centru města, Masarykovo nám., Brandýs nad Labem

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc