27. ledna 2015 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další korupce v dopravním podniku? Policie šetří tendry na opravu kolejí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Oprava tramvajové tratě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava tramvajové tratě | foto: MAFRA

PRAHA Jízdenková kauza, v níž čelí obvinění například lobbista Ivo Rittig, není zdaleka jediným případem spojeným s pražským dopravním podnikem v hledáčku policie. Jak zjistil server Lidovky.cz, kriminalisté od loňska prověřují možné úplatky kolem několika stavebních tendrů městské firmy. Administrovala je pro ni advokátní kancelář Brož, Sedlatý; která s podnikem spolupracuje od roku 2012.

Kriminalisté protikorupčního útvaru se zajímají o zakázky na opravu tramvajových tratí a tratí v metru za 76 milionů korun. „V případě tramvajových tratí byl úmyslně předmět zakázek rozdělen tak, aby došlo ke snížení předpokládané hodnoty pod finanční limity stanovené zákonem o veřejných zakázkách. Bylo dohodnuto, že nabídkové ceny budou vědomě ke škodě dopravního podniku navýšeny o 40 procent oproti běžným cenám. Celkem navýšení činí přes 30 milionů korun,“ uvedl policejní zdroj.

ČTĚTE TAKÉ:

Kriminalisté se podle něj kromě advokátní kanceláře Brož, Sedlatý zajímají také o několik stavebních firem a o nejužší vedení pražského dopravního podniku. Společně se všichni měli dohodnout, kdo se do tendrů přihlásí a jakou nabídne cenu. Vítězné firmy pak podle policie měly z třicetimilionové navýšení rozdělit mezi zástupce dopravního podniku a společnosti sloužící jako křoví.

‚Prověřují celou řadu obchodních vztahů‘

Podle informací serveru Lidovky.cz již kriminalisté koncem loňského roku požádali dopravní podnik o zbavení mlčenlivosti advokátní kanceláře týkající se podezřelých smluv. Sama městská firma nechce vyšetřování komentovat. „Od roku 2012 prověřuje policie celou řadu obchodních vztahů, které byly v minulosti uzavřeny mezi dopravním podnikem a dodavateli. Toto vyšetřování stále probíhá. Podrobnější informace o jeho průběhu je oprávněna poskytovat pouze policie a státní zástupce. Dopravní podnik poskytuje maximální možnou součinnost,“ uvedl pouze mluvčí společnosti Jiří Štábl.

Příliš sdílná však není ani sama policie. „Mohu říci, že je dlouhodobě mediálně známo, že vedeme vyšetřování ohledně pražského dopravního podniku, v rámci kterého jsou trestně stíhány osoby,“ reagoval na dotaz mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Jakékoliv protiprávní jednání však odmítá samotná advokátní kancelář Brož, Sedlatý. „Dovolujeme si konstatovat, že je naprosto vyloučeno, aby se jakýkoliv člen naší kanceláře dopustil takového jednání, jež by naplnilo skutkovou podstatu tohoto trestného činu. Nedisponuji informací, že by jakákoliv činnost advokátní kanceláře byla předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení,“ napsal serveru Lidovky.cz společník kanceláře Lukáš Sedlatý.

Již předloni na angažmá advokátní kanceláře Brož, Sedlatý v dopravním podniku upozorňoval protikorupční fond. Zakázky pro dopravní podnik totiž podle něj připravuje právník Vít Plichta, který působil v advokátní kanceláři Šachta&Partners spojené s Rittigem. Právě on s právníky kanceláře MSB Legal, nástupkyně Šachta&Partners, čelí obvinění kvůli předraženým jízdenkám pro dopravní podnik.

„Existují signály o tom, že slibovaný očistný proces v pražském dopravním podniku je pouhé divadlo,“ uvedl fond v roce 2013. Plichta podle něj připravoval řadu významných zakázek pro dopravní podnik, a to včetně těch problematických, upozornil tehdy fond.

Zásah v dopravním podniku

Zásah v dopravním podniku

Na podezřelou zakázku dopravního podniku v režii advokátní kanceláře poukazoval i v roce 2012. „Jmenovalo se to Prostá obměna vybraných stávajících světelných zdrojů za LED technologie, zakázka byla za 250 milionů korun, naše informace říkaly, že je to o 120 milionů předražené. Podle odborníků šlo o nesmysl, na němž chtěl pouze někdo vydělat,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf fondu Petr Soukenka.

Kvůli zakázce dokonce tehdy fond kontaktoval tehdejšího primátora Bohuslava Svobodu (ODS). „Poslali jsme mu řadu odborných analýz, na jejichž základě to zrušili definitivně,“ vzpomíná Soukenka.

‚Snažíme se co nejlépě dělat řemeslo’

Sedlatý nicméně jakákoliv podezření odmítá. „Jsme relativně nově založenou advokátní kanceláří, která na právní trh teprve proniká pozvolna se na něm etabluje. Jsme kolektiv velmi mladých právníků. Snažíme se co nejlépe dělat naše řemeslo, přičemž si nemůžeme dovolit pouštět se do jakýchkoli riskantních kroků,“ hájí svoji firmu.

Zatím nejznámější kauza pražského dopravního podniku se týká smlouvy s papírnou Neograph na výrobu jízdenek. Na Rittigově kontě mělo díky podle kriminalistů nastrčené firmě Cokeville Assets končit 17 haléřů z každé jízdenky. Společně s lobbistou kvůli tendru kriminalisté stíhají dalších šest lidí.

Obvinění kvůli tisku a dodávce jízdenek si vyslechl i bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák, jehož detektivové stíhají i kvůli tendru s firmou Cross Point. Podle policistů prodávala ve vestibulech metra jízdenky čtyřikrát dráž něž její předchůdce. 

  • 12Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.