10. listopadu 2014 11:02, aktualizováno  12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový obviněný v kauze jízdenek: Rittigův informátor z dopravního podniku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V kauze jízdenek pro dopravní podnik policie od konce října stíhá Jana Valtra. Kriminalisté ho považují za pravou ruku lobbisty Ivo Rittiga v dopravním podniku. Údajně kontroloval vyvádění peněz ze společnosti v souvislosti s plněními poskytovanými za služby dodávané podniku tiskárnou Neograph.

Server Lidovky.cz informaci ověřil ze dvou zdrojů z okolí vyšetřování, nakonec ji potvrdil i sám Valtr. „Máte správnou informaci,“ uvedl.  O roli Valtra informoval těsně po obvinění Rittiga a dalších. Podle klíčového svědka v jízdenkové kauze Vladimíra Sitty ml.  fungoval jako Rittigův zástupce. Přes něj měla vést cesta k uzavření tendru, i když paradoxně nikdy nebyl zaměstnancem dopravního podniku. A Rittig měl díky němu mít detailní přehled o dění v největší městské firmě. 

Proti obvinění chce Valtr podat stížnost. „Co tam čtu, jsou samé polopravdy. V kauze figuruji pouze tak, že jsem byl v inkriminované době poradcem dopravního podniku,“ brání se. 

Ke dnešnímu dni je v kauze obviněno 11 lidí, všichni jsou stíháni na svobodě, řekl ČTK Borgula s tím, že nového obviněného tento počet nezahrnuje. Původně bylo obviněno 12 lidí, jeden z nich ale zemřel. Jak zjistil server Lidovky.cz, jde o Antonína Vilímce, šéfa představenstva společnosti Crowsnest. Ta jako nováček vyhrála v roce 2007 bez soutěže tendr na provozování SMS jízdenek. A jak loni informovaly Hospodářské noviny, pod smlouvou je podepsán právě Vilímec. 

Kontrakt dopravního podniku na výrobu jízdenek s firmou Neograph zkoumá justice už dlouho. Zprostředkovala jej společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů, kterou zastupoval obchodní partner podnikatele Iva Rittiga Petr Kmeť.

ČTĚTE TAKÉ:

Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím někdejšího jednatele Neographu Jana Janků fakticky řídili Rittig, jeho právník David Michal a advokát Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

  • 2Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky