13. ledna 2014 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittigovi advokáti chtěli zrušit protikorupční fond. U soudu neuspěli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Karel Janeček v hovoru s Janem Krausem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Janeček v hovoru s Janem Krausem | foto: ČTK

PRAHA Nadační fond proti korupci uspěl u soudu, který řešil návrh na jeho zrušení. Podala ho advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners), která tvrdila, že boj proti korupci nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle. Vadilo jí také, že se protikorupčníci příliš zaměřují na její aktivity.

Advokátní kancelář MSB Legal zajišťuje mimo jiné i právní služby pro lobbistu Ivo Rittiga, o kterém nadační fond například tvrdí, že profitoval z kauzy předražené jízdenky pražského dopravního podniku. Proti tomuto nařčení se Rittig bránil u soudu už dříve, ale neuspěl.

PSALI JSME:

I kvůli tomuto případu se advokáti obrátili na soud. "Advokátní kancelář MSB Legal našemu fondu vyčetla, že jeho činnost je zaměřená pouze proti ní a jejím klientům," uvedl Jan Kraus, jeden ze zakladatelů Nadačního fondu proti korupci.

Soudkyně Lenka Dolejšová kritiku advokátů popsala v rozsudku takto: "Právní zájem na zrušení nadačního fondu shledává navrhovatel v tom, že nadační fond navrhovatele dlouhodobě veřejně osočuje a znevažuje, poškozuje jeho dobré jméno a systematicky jej diskredituje v pozici poskytovatele právních služeb na českém trhu, což činí prostřednictvím šíření nepravdivých a hrubě zkreslených informací," shrnula soudkyně.

Avšak argumentace advokátů z MSB Legal soud nepřesvědčila a jejich návrh zamítla. I proto, že se neprokázalo tvrzení advokátů, že boj proti korupci nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle. 

"Navrhovatel nesplnil podmínku osvědčit svůj právní zájem na zrušení nadačního fondu a pokud tak neučinil, návrh již z toho důvodu nemůže uspět a není dále třeba, aby se soud zabýval navrhovatelem tvrzeným jednáním účastníka," uvedla soudkyně.

"Soud došel k závěru, že pokud by se MSB Legal cítil činností či výroky nadačního fondu poškozen, má jistě možnost – jako každá právnická osoba – domáhat se nápravy v řízení o ochranu dobré pověsti právnické osoby," shrnul odůvodnění soudu advokát Petr Kočí, který fond v řízení zastupoval.

spaŠárka Pálková
  • 41Diskuse

Najdete na Lidovky.cz