Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další skandál na medicíně v Ostravě. Příbuzný šéfa nemocnice měl protekci u přijímaček

Česko

  5:00
Ostrava - Skandál s protekcí na Lékařské fakultě Ostravské univerzity dál graduje. Jak LN již dříve informovaly, ke studiu tam nastoupila vnučka tamního děkana Arnošta Martínka, třebaže u přijímaček vyhořela. Nyní se ukazuje, že fakulta před lety přijala i studenta, který u testů rovněž nevyhověl, ale je blízký příbuzný nového ředitele fakultní nemocnice Jiřího Havrlanta.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Lidové noviny

V Ostravě tak nastala poměrně zajímavá situace. Fakultním nemocnicím vládnou vždy dvě hlavy: ředitel má pod sebou primáře, zatímco pod děkana spadají přednostové klinik. Skandál s protekcí se přitom týká osobně obou, byť nový ředitel se v něm nemusel sám přímo angažovat. Tvrdí ostatně, že jeho příbuzný pouze využil možnost odvolání.

Zmanipulované přijímačky. Děti lékařů měly v Ostravě protekci na úkor stovek úspěšných

Skončil přitom z celkem 1098 zájemců na nepříliš lichotivém 809. až 830. místě v pořadí; v testech z biologie, chemie a fyziky mohl získat až 90 bodů, odnesl si jich však jen 44. Tedy o bod míň, než byla hranice úspěšnosti.

Problém však je v tom, že v daném školním roce se odvolalo celkem 245 uchazečů a fakulta kladně odpověděla jenom 53 z nich. Z materiálu s výsledky přijímacího řízení, který mají LN k dispozici, vyplývá, že v tomto roce odmítla celkem 168 studentů, kteří u přijímaček vyhověli, takže dopadli lépe než Havrlantův příbuzný, ale podobnou šanci zkrátka nedostali.

Redakce přitom chtěla získat i vyjádření dotyčného studenta, ten však na dotaz nereagoval.

Skandál na medicíně: ke studiu v Ostravě nastupují i ti, kdo nezvládli přijímačky. Na úkor úspěšnějších

Jak již LN informovaly, od roku 2010, kdy fakultu v Ostravě otevřeli, tam takto nestandardně přijali ke studiu přes 30 lidí. Sedm z nich pak bylo z lékařských rodin.

Přijímací řízení na tamní fakultu proto nyní v reakci na zjištění LN prověřuje Národní akreditační úřad pro vysoké školy. „Pokud docházelo k přijetí studentů mimo pořadí, je toto jednání vedení lékařské fakulty naprosto nepřijatelné. Vedení univerzity přijalo opatření, které garantuje, že k těmto situacím již nikdy nebude docházet,“ sdělil rektor Jan Lata.