Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plaga se snaží zajistit pro školy dostatek antigenních testů. SSHR má vypsat další soutěž

ilustrační snímek foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by měla vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června centrálně dostatek. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí novinářům řekl, že se kvůli tomu již obrátil na předsedu SSHR Pavla Švagra. Ministr to uvedl při pondělní návštěvě skladu obchodního řetězce v Modleticích u Prahy, kde převzal 300 000 antigenních testů pro školy.
  12:12aktualizováno  13:07

Plošné testování ve školách začalo 12. dubna. Stát jim rozdělil asi 7,6 milionu testů, dalších 5,6 milionu nyní Správa státních hmotných rezerv pořizuje. Předchozí tendr na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Vítěz nové soutěže má být známý v pondělí. Pokud tato zakázka vyjde, vystačí množství testů při plném návratu dětí do škol zhruba na tři týdny.

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit.
Za prioritu považuoval zahájení prezenční výuky v 1. a 2. třídách základních...

Plaga novinářům řekl, že požádal Švagra ještě o jednu soutěž. „V pátek jsem svým dopisem, tak jak mám podle usnesení vlády činit, oslovil šéfa státních hmotných rezerv, aby ještě jedna soutěž proběhla, abychom skutečně měli dostatek antigenních testů pro školy centrálně do 30. 6,“ uvedl ministr.

Zdůraznil, že by byl mnohem raději, kdyby testy byly vysoutěženy podle původního požadavku ministerstva školství už v březnu nebo dubnu. Jde však o volnou soutěž, jejíž průběh nelze ze strany SSHR ani ministerstva školství a zdravotnictví nijak ovlivnit, dodal.

Podle Plagy platí informace z minulého týdne, že Národní pedagogický institut má rezervní množství antigenních testů a provoz škol je pokryt do 17. května. Nad tuto rezervu školy získají pondělní příspěvek od společnosti Kaufland. „V současné chvíli je testů v rámci vzdělávacích institucí nedostatek, proto jsme se rozhodli nabídnout školám pomoc,“ uvedl generální ředitel Kauflandu Stefan Hoppe.

Na dotaz, zda by od příštího týdne mohla být zrušena rotační výuka, jak to ve čtvrtek avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), Plaga uvedl, že tom vláda ještě povede debatu nad aktuálními daty ministerstva zdravotnictví. „Klíčový hráč, který musí říct, zda je to z epidemického hlediska v tuto chvíli únosné, je samozřejmě ministerstvo zdravotnictví,“ dodal. Předpokládá, že podobně jako v předchozích týdnech v pondělí kabinet sdělí svůj plán a ve čtvrtek bude následovat finální stvrzení ze strany ministerstva zdravotnictví.

Plaga také připomněl, že školám budou kompenzovány výdaje na přesnější PCR testy. Na podporu PCR testování dostal resort 100 milionů korun, testy bude proplácet zpětně. Údaje o tom, kolik škol se chce do PCR testování zapojit, by mělo mít ministerstvo během tohoto týdne. Plaga uvedl, že v případě PCR testů se neplánuje žádné centrální řešení. Zřizovatel nebo škola si nasmlouvají laboratoř a od toho by se měl odvíjet způsob svozu a vyhodnocování výsledků. Je pravděpodobné, že školy budou testovat žáky v různých dnech. Podle Plagy půjde o screeningové testy, nikoliv o testy bariérové, které by fungovaly jako podmínka ke vstupu ke školy.

Autor:
Témata: Domov