Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plaga se snaží zajistit pro školy dostatek antigenních testů. SSHR má vypsat další soutěž

Česko

  12:12aktualizováno  13:07
Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by měla vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června centrálně dostatek. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí novinářům řekl, že se kvůli tomu již obrátil na předsedu SSHR Pavla Švagra. Ministr to uvedl při pondělní návštěvě skladu obchodního řetězce v Modleticích u Prahy, kde převzal 300 000 antigenních testů pro školy.

ilustrační snímek foto: ČTK

Plošné testování ve školách začalo 12. dubna. Stát jim rozdělil asi 7,6 milionu testů, dalších 5,6 milionu nyní Správa státních hmotných rezerv pořizuje. Předchozí tendr na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Vítěz nové soutěže má být známý v pondělí. Pokud tato zakázka vyjde, vystačí množství testů při plném návratu dětí do škol zhruba na tři týdny.

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit.
Za prioritu považuoval zahájení prezenční výuky v 1. a 2. třídách základních...

Plaga novinářům řekl, že požádal Švagra ještě o jednu soutěž. „V pátek jsem svým dopisem, tak jak mám podle usnesení vlády činit, oslovil šéfa státních hmotných rezerv, aby ještě jedna soutěž proběhla, abychom skutečně měli dostatek antigenních testů pro školy centrálně do 30. 6,“ uvedl ministr.

Zdůraznil, že by byl mnohem raději, kdyby testy byly vysoutěženy podle původního požadavku ministerstva školství už v březnu nebo dubnu. Jde však o volnou soutěž, jejíž průběh nelze ze strany SSHR ani ministerstva školství a zdravotnictví nijak ovlivnit, dodal.

Podle Plagy platí informace z minulého týdne, že Národní pedagogický institut má rezervní množství antigenních testů a provoz škol je pokryt do 17. května. Nad tuto rezervu školy získají pondělní příspěvek od společnosti Kaufland. „V současné chvíli je testů v rámci vzdělávacích institucí nedostatek, proto jsme se rozhodli nabídnout školám pomoc,“ uvedl generální ředitel Kauflandu Stefan Hoppe.

Na dotaz, zda by od příštího týdne mohla být zrušena rotační výuka, jak to ve čtvrtek avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), Plaga uvedl, že tom vláda ještě povede debatu nad aktuálními daty ministerstva zdravotnictví. „Klíčový hráč, který musí říct, zda je to z epidemického hlediska v tuto chvíli únosné, je samozřejmě ministerstvo zdravotnictví,“ dodal. Předpokládá, že podobně jako v předchozích týdnech v pondělí kabinet sdělí svůj plán a ve čtvrtek bude následovat finální stvrzení ze strany ministerstva zdravotnictví.

Plaga také připomněl, že školám budou kompenzovány výdaje na přesnější PCR testy. Na podporu PCR testování dostal resort 100 milionů korun, testy bude proplácet zpětně. Údaje o tom, kolik škol se chce do PCR testování zapojit, by mělo mít ministerstvo během tohoto týdne. Plaga uvedl, že v případě PCR testů se neplánuje žádné centrální řešení. Zřizovatel nebo škola si nasmlouvají laboratoř a od toho by se měl odvíjet způsob svozu a vyhodnocování výsledků. Je pravděpodobné, že školy budou testovat žáky v různých dnech. Podle Plagy půjde o screeningové testy, nikoliv o testy bariérové, které by fungovaly jako podmínka ke vstupu ke školy.

Autor:
Témata: Domov

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat