Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Ostravě hořelo autovrakoviště, požáru předcházela exploze. Hustý kouř byl vidět z několika kilometrů

Česko

  10:19aktualizováno  21:09
Ostrava - Hasičům se po 12 hodinách podařilo v pondělí večer uhasit rozsáhlý požár vrakoviště automobilů v Ostravě-Vítkovicích. Na místě zůstává několik jednotek, které místo požáru monitorují. Příčina požáru a způsobená škoda zatím nejsou jasné. Řekla to mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Policie případ šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla mluvčí policie Eva Michalíková.

„V současné chvíli na místě už nic nehoří. Co jsme potřebovali prolít vodou, se podařilo. Zasahující jednotky i techniku jsme už zredukovali. Na místě zůstává několik jednotek. Budou monitorovat požářiště a popřípadě uhasí nově vzniklá ohniska požáru,“ řekl Popp po 20:00.

Kouř byl dopoledne i brzy odpoledne vidět kilometry daleko. Podle policie ohni předcházel výbuch. Nikdo se nezranil. Na místě v jednu dobu zasahovalo 150 hasičů, 58 hasičských aut včetně speciální techniky a dva vrtulníky. V areálu firmy na likvidaci automobilových vraků hořelo víc než 2000 tun materiálu. Hlášení o požáru dostali hasiči kolem osmé ráno, po sedmi hodinách zásahu se jim podařilo oheň lokalizovat. Po 20:00 považovali hasiči oheň za uhašený, ale ještě ne za zlikvidovaný.

Během hašení vyšetřovatelé hasičů i policie začali zjišťovat příčinu požáru. „Ohledání místa bude pokračovat ve středu. Příčinu ještě neznáme. Zatím není stanovená ani výše škody,“ řekl Popp.

Hasičům na místě při zásahu pomáhaly i dva vrtulníky. Jeden, policejní, přiletěl z Brna. Druhý patří soukromé firmě a hasiči jej mohou na základě smlouvy využívat. Oba stroje pomáhaly hasit s pomocí takzvaných bambi vaků. „Nelétaly ale najednou. V okolí místa požáru nebyl dostatečný prostor a hrozila by srážka,“ řekl Popp. Hasiči využili i další techniku, kterou u běžných požárů nenasazují. Některé vozy si pořídili po zkušenostech se zásahem po výbuchu munice ve Vrběticích.

„Z hlučínského záchranného útvaru přijely dvě velkokapacitní cisterny. Na místě jsou i čtyři speciální kombinovaná auta. Ta mají zásobníky na čtyři hasicí prostředky - prášek, vodu, pěnu a CO2,“ řekl zastupující mluvčí Jakub Kozák. Hasiči k likvidaci ohně nasadili vodu i pěnu. Na místě zasahovala i obrněná cisternová automobilová stříkačka a pětinápravový velkoobjemový speciál Tatra. Povolán byl kontejner se zásobou pěnidla.

Během zásahu hasiči vyhlásili zvláštní, nejvyšší ze čtyř stupňů požárního poplachu. Odpoledne ho mohli snížit na druhý stupeň.

Autor:
Témata: Domov

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!