Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nová vlna v kauze Rath: vyšetřovatelé rozdávají obvinění firmám. První je FISA

Česko

  10:10aktualizováno  14:30
Vyšetřovací tým, který poslal do vazební věznice exposlance Davida Ratha a spol., opět úřaduje: rozdává obvinění firmám, které se s Rathovou klikou zapletly. Obvinění již obdržela firma Ivany Salačové FISA, dnes přejmenovaná na JIPE.

Obžaloba Davida Ratha - grafika. foto:  Šimon, Lidové noviny

Server Lidovky.cz zjistil, že protikorupční policie dnes spustila druhou fázi jednoho z největších korupčních případů posledních let. Poté, co před šestnácti měsíci obvinila 11 fyzických osob, se nyní zaměřila na osoby právnické - tedy firmy, které v kauze údajně zmanipulovaných středočeských zakázek figurovaly. 

První firmou, která si obvinění převzala, je společnost stavařky Ivany Salačové. "Ano, máme to," řekla bez bližších podrobností serveru Lidovky.cz Salačová, která před časem firmu přejmenovala a přepsala ji na syna (více ZDE).

Co hrozí firmám?

Zákon, který umožňuje trestat firmy, platí v Česku necelé dva roky. 

Za trestné činy lze právnickou osobu potrestat jejich zrušením, propadnutím majetku, peněžitým trestem, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty, zákazem činnosti až na dvacet let, zákazem plnění veřejných zakázek, účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži, zákazem přijímání dotací a subvencí, uveřejněním rozsudku. Jako ochranné opatření lze uložit zabrání věci nebo jiného majetku (více čtěte ZDE).

Oficiální místa ovšem zatím mlčí. "My se k tomu vyjadřovat nebudeme, protože podávání informací si v tomto případě vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Avšak ani vrchní žalobci zatím informace poskytovat nechtějí. "Ve chvíli, kdy případná rozhodnutí nejsou rozeslána nebo doručena, se k tomu nelze vyjadřovat," reagoval na informace serveru Lidovky.cz státní zástupce Jiří Pražák, jenž má případ na Vrchním státním zastupitelství v Praze na starosti (a v minulosti spouštěl i hlavní větev případu).

Možnost trestního řízení proti firmám zvažovali

Pražákova nadřízená, pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová přitom už před čtrnácti dny připustila, že se možnosti obvinit firmy na základě zákona o trestní odpovědnosti právnických osob intenzivně věnují. „Zabýváme se vyhodnocením, zda by bylo možné zahájit úkony trestního řízení i proti firmám. Do konce září rozhodneme,“ uvedla tehdy Bradáčová.

Dnes o posunu hovořit nechtěla. "Do okamžiku, než bychom měli všechny doručenky zpátky, stejně žádné informace dávat nebudeme. Takže nebudeme potvrzovat ani vyvracet," řekla nyní.

Není tak jisté, kolika firem se aktuální trestní atak týká: obžaloba Davida Ratha vyjmenovávala desítku společností, které se podle státního zástupce zapojily do zmanipulovaných tendrů ve středních Čechách a působily v nich jako stafáž. Vedle společností už obžalovaných stavařů - Konstruktiva či Fisa - dokument zmiňuje i ty největší české stavební podniky (více čtěte ZDE).

Firmy se zdravotnickou technikou

Jedenáct obžalovaných v hlavní větvi kauzy Rath

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
  • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
  • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA, přejmenované na JIPE
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko, dnes Tenton
  • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
  • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
  • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical

Ale zjevně nejde jen o ně. V případu se opakovaně skloňovala jména společností, které dodávaly do nemocnic ovládaných obžalovanými Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem zdravotnickou techniku. Obvinění tak podle všeho přistálo patrně i ve firmě Puro-klima, která například vybavila domov důchodců v kladenské nemocnici.  "V tuto chvíli se k tomu vůbec nebudeme vyjadřovat," odmítla cokoliv sdělit mluvčí Puro-Klimy Laura Marečková.

Firma je jedním z největších dodavatelů zdravotnické techniky v Česku. Její bývalý šéf Martin Jireš je již obžalován ve zdravotnické větvi kauzy Rath kvůli zakázkám na vybavení domova pro seniory v kladenské nemocnici a vybavení nemocnice v Příbrami. Před soudem však Jireš všechna obvinění odmítl.

Obvinění firem na sebe nechalo dlouho čekat, neboť vyšetřovatelé museli nejprve rozlišit, které skutky se odehrály před platností zákona o trestnosti právnických osob, to znamená před lednem 2012. Jen pro připomenutí: manipulace s tendrem na rekonstrukci buštěhradského zámku - tak jak ji popisuje obžaloba - začala v polovině roku 2011 a  samotné úplatky se podle policie předávaly na jaře 2012.

Co se odehrálo před rokem 2012, najdete v interaktivním průvodcem kauzou ZDE:

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!