Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalý odmítl výslech. Jsem na antidepresivech, omluvil se

Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý šéf Nemocnice Na Homolce v úterý dokončil svoji zhruba osmihodinovou řeč, v níž se od pondělí snažil rozcupovat obžalobu vinící ho z mnohamilionové korupce. Když ale došlo na dotazy soudkyně, státního zástupce a obhajoby, omluvil se ze zdravotních důvodů. Léčí se prý totiž antidepresivy a necítil se dobře.

Dbalý v úterý zhruba čtyři hodiny komentoval obžalobu, konkrétně k její odůvodnění týkající se zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Hned po svém proslovu se měl dostat pod palbu otázek od státního žalobce Zdeňka Matuly a soudkyně Silvie Slepičkové. Dbalý však odmítl odpovídat.

„Beru antidepresiva. Situace se zhoršuje během dne, odpoledne jsem malátný,“ postěžoval si. Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda se bude i nadále účastnit hlavního líčení, ale odpověděl: „Ano, pokud mě tedy něco neskolí.“

Podle Matuly není Dbalého krok ničím neobvyklým. „Kromě toho, že obžalovaný může nevypovídat, může zvolit variantu, že přečte stanovisko, jak to udělal pan obžalovaný a následně odmítne odpovídat na otázky,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Je přitom nasnadě, že Matula měl na Dbalého přichystány nepříjemné otázky. Během úterní lékařovy řeči čas od času pozvedal obočí nebo se mu na obličeji objevoval ironický úsměv.

Třeba když Dbalý vysvětloval, proč nepokutoval podle obžaloby nastrčenou společnost Disol v tendru na digitalizaci chorobopisů. Podle obžaloby firma zakázku dokončila s desetiměsíčním zpožděním, za což podle smlouvy měla dostat pokutu 130 milionů. Nikdy k tomu ale nedošlo, údajně kvůli Dbalého osobní zaangažovanosti.

Obžalovaní v kauze bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.
V kauze figuruje bývalý šéf nemocnice Vladimír Dbalý, náměstek Michal Toběrný a...

Bývalý šéf Nemocnice Na Homolce ale u soudu nabídl jiné vysvětlení. „Zpoždění bylo způsobeno potížemi s přípravou dokumentů a finančními problémy ze strany nemocnice, ne ze strany společnosti Disol,“ vysvětlil. Když dodal, že peníze měl dostat spíš Disol, Matula nevěřícně na Dbalého pohlédl a na jeho tváři se objevil ironický úsměv.

Lékař v úterý postupoval podle stejného mustru jako první den hlavního líčení. Šel pasáž po pasáži obžaloby: snažil se jí znevěrohodnit a neodpustil si ani výpady proti státnímu zástupci.

Třeba, když tvrdil, že tendr na digitalizaci probíhal standardně. Lékař argumentoval tím, že ho pro Homolku vedl odborník na veřejné zakázky Vladimír Tögel „Administroval desítky, ne-li stovky veřejných zakázek. Kolik jich dělal pan státní zástupce?“ spustil Dbalý na Matulu.

Tögel bude ostatně jedním ze svědků v soudní síni. „Jsem zvědavý, jak se s jeho obsáhlou a expertní výpovědí pan státní zástupce vypořádá,“ obrátil Dbalý se na Matulu. Ten v klidu výpady proti sobě poslouchal, s tužkou v ruce si občas udělal poznámku. ̈

Státní zástupce Zdeněk Matula.

Státní zástupce Zdeněk Matula.

Lékař nezapomněl několikrát zmínit, že jeho poznámky - stěžejní důkaz případu - jsou z velké části fikcí. Například informace, že v zakázce na digitalizaci se angažoval lobbista Ivo Rittig či tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Ten podle Dbalého zápisek nesplnil Rittigovo zadání, když se do tendru nečekaně přihlásila společnost ICZ, která nabídla lepší cenu než preferovaný Disol. „Jaké zadání to mělo být? Kdo ho měl dát? To si vůbec neumím představit, že by pan Kabátek jako náměstek plnil Rittigovo nějaké zadání,“ útočil Dbalý.

Matulovi potom vyčetl, že si z jeho textu vybral, co se mu hodilo. Podle Dbalého měl státní zástupce vyslechnout všechny zmíněné aktéry a ověřit všechny popisované schůzky. Státní zástupce však výpady komentoval se stoickým klidem. „Je na obžalovaných, jakou taktiku zvolí. Pokud mi něco vyčítá, já to poté budu muset důkazně unést,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Soudkyni si ještě Dbalý stihl postěžovat, že nemá žádný příjem. „Nepodařilo se mi za dobu od propuštění z vazby najít zaměstnání, ani mimo zdravotnictví. Jsem bez příjmu. Kdekoliv jsem se zajímal o zaměstnání, i tam kde byla poptávka po lékařích bez specializace, mi bylo řečeno, že i když je volno, o mém zaměstnání musí rozhodnout zřizovatel nemocnice,“ uvedl. Finančně mu prý nepomáhá ani manželka, protože žijí odděleně.

Hlavní líčení má pokračovat ve čtvrtek, vzhledem k tomu, že Dbalý nechce odpovídat na dotazy státního zástupce, soudkyně ani obhajoby, by měl na řadu přijít jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný. Oběma mužům hrozí kvůli korupci dvanáctiletý trest.

On-line přenos z procesu v kauze homolka najdete ZDE:

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...