Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děkanova vnučka měla protekci. U přijímaček na medicínu předběhla lepší uchazeče

Česko

  5:00
Ostrava - Sedmého srpna 2017 se v Ostravě k přijímačkám dostavilo 902 adeptů, kteří chtěli jednou obléci bílý lékařský plášť. Testy z fyziky, chemie a biologie jich ten den zvládlo 432 z nich, zbylým zájemcům se nepodařilo získat dostatečný počet bodů. Mezi nimi byla i vnučka tamního děkana Arnošta Martínka.

Ostravská univerzita. foto: Wikimedia/Hons084

Nejhůře se cítila při fyzice, kdy zcela vybouchla. Ani jinde neexcelovala. Její skóre – 42 bodů z 90 možných. To o tři body nestačilo k úspěšnému složení testu. V pořadí studentů skončila na sdíleném 663. až 681. místě. Přesto podala odvolání a fakulta, kterou v té době opět vedl její dědeček, ji přijala do prvního ročníku.

Problém je, že spolu s ní podalo odvolání 118 zájemců, kteří u přijímaček prokázali lepší předpoklady pro studium medicíny než ona, ale fakulta jejich odvolání zamítla. Vyplývá to z dokumentu s kompletními výsledky přijímacího řízení, do něhož mohly LN nahlédnout.

Děkan žádost o vysvětlení odmítl s tím, že únik dat prošetřuje policie. „Vzhledem k tomu, že jsme v této věci podali trestní oznámení na neznámého pachatele, se k tomu nemohu vyjadřovat,“ uvedl pouze. Ani dotyčná studentka na e-mailový dotaz neodpověděla. LN však hovořily s její matkou, která pracuje ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Uvedené okolnosti jejího přijetí ke studiu ani rodinnou vazbu nepopřela. „Je mi jedno, o co vám vlastně jde. Nevím ale, proč by tím měla trpět moje dcera, když o tom nic neví,“ uvedla.

Rektor Jan Lata poslal kvůli přijímačkám na fakultu kontrolu. Potvrdila to, o čem LN už informovaly: přijímali se i studenti, kteří nevyhověli u testů. Celkem jich bylo přes třicet. Lata považuje tuto praxi za nepřijatelnou, odmítl však, že by šlo o nepotismus. „Silně se ohrazuji proti mediální interpretaci této situace jako protekčního systému,“ uvedl.

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...