Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děkanova vnučka měla protekci. U přijímaček na medicínu předběhla lepší uchazeče

Česko

  5:00
Ostrava - Sedmého srpna 2017 se v Ostravě k přijímačkám dostavilo 902 adeptů, kteří chtěli jednou obléci bílý lékařský plášť. Testy z fyziky, chemie a biologie jich ten den zvládlo 432 z nich, zbylým zájemcům se nepodařilo získat dostatečný počet bodů. Mezi nimi byla i vnučka tamního děkana Arnošta Martínka.

Ostravská univerzita. foto: Wikimedia/Hons084

Nejhůře se cítila při fyzice, kdy zcela vybouchla. Ani jinde neexcelovala. Její skóre – 42 bodů z 90 možných. To o tři body nestačilo k úspěšnému složení testu. V pořadí studentů skončila na sdíleném 663. až 681. místě. Přesto podala odvolání a fakulta, kterou v té době opět vedl její dědeček, ji přijala do prvního ročníku.

Problém je, že spolu s ní podalo odvolání 118 zájemců, kteří u přijímaček prokázali lepší předpoklady pro studium medicíny než ona, ale fakulta jejich odvolání zamítla. Vyplývá to z dokumentu s kompletními výsledky přijímacího řízení, do něhož mohly LN nahlédnout.

Děkan žádost o vysvětlení odmítl s tím, že únik dat prošetřuje policie. „Vzhledem k tomu, že jsme v této věci podali trestní oznámení na neznámého pachatele, se k tomu nemohu vyjadřovat,“ uvedl pouze. Ani dotyčná studentka na e-mailový dotaz neodpověděla. LN však hovořily s její matkou, která pracuje ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Uvedené okolnosti jejího přijetí ke studiu ani rodinnou vazbu nepopřela. „Je mi jedno, o co vám vlastně jde. Nevím ale, proč by tím měla trpět moje dcera, když o tom nic neví,“ uvedla.

Rektor Jan Lata poslal kvůli přijímačkám na fakultu kontrolu. Potvrdila to, o čem LN už informovaly: přijímali se i studenti, kteří nevyhověli u testů. Celkem jich bylo přes třicet. Lata považuje tuto praxi za nepřijatelnou, odmítl však, že by šlo o nepotismus. „Silně se ohrazuji proti mediální interpretaci této situace jako protekčního systému,“ uvedl.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...