6. března 2016 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demagog.cz vs. Okamura. Lžou, hřímá politik. Sám však opět použil nepravdu

Předseda Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Poslanec Tomio Okamura znovu zaútočil na server Demagog.cz, který ověřuje pravdivost politických výroků. „Lžou jako když tisknou,“ souhlasí prý s prezidentem Milošem Zemanem, který tým analyzátorů též očerňuje. Okamura se to snažil dokázat na jednom z příkladů. Ten mu však nevyšel.

„Já ten server (Demagog.cz) blíže neznám, ale z toho co vím, tak lžou, jako když tisknou. Vůbec mě nezajímají. A souhlasím s prezidentem Zemanem, který tenhle server taky označil za lháře,“ reagoval poslanecTomio Okamura (SPD) prostřednictvím Facebooku na rozhovor, který vznikl pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (přečíst si jej můžete ZDE)

V něm se jej autorka ptá na výsledky v analýze serveru Demagog.cz. Z té totiž Okamura dlouhodobě nevychází vůbec dobře. Pro ilustraci: za poslední tři roky má na kontě 42 nepravd, 84 pravdivých výroků, dále 35 zavádějících a 22 neověřitelných tvrzení. Tým analyzující pravdivost výroků, které zazní z úst politiků, se na Okamuru zaměřuje často. Patří mezi desítku politiků s největším počtem ověřených výroků.

Okamura jejich hodnocení ale považuje za liché. „Naopak server Demagog lže. Dám konkrétní příklad - označili za nepravdivý můj výrok o tom, že ve Švýcarsku může člověk hlasovat o daních. Přitom to je pravda, naposledy vloni Švýcaři hlasovali v referendu o dani z přidané hodnoty (DPH),“ bránil se na sociální síti.

"Já ten server blíže neznám, ale z toho co vím, tak lžou, jako když tisknou. Vůbec mě nezajímají. A souhlasím s...

Zveřejnil(a) Demagog.CZ dne 5. březen 2016

Serveru Demagog.cz však neuniklo ani toto prohlášení. Okamura si tak nechtěně připsal další nepravdivý výrok. Již v předchozím odůvodnění týmu se totiž ukazuje, že poslanec nemá pravdu. „Výrok označujeme jako nepravdivý, neboť i přesto, že v určitých případech v otázce zvýšení daní skutečně musí proběhnout referendum (o změně Švýcarské ústavy), neznamená to, že se všelidové hlasování musí konat v ‚jakémkoliv’ případě,“ rozporoval Demagog.cz jeho slova.

skŠárka Kabátová