11. května 2017 18:47, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demonstrace proti Babišovi a Zemanovi pokračují. Stovky lidí se sešly u Pražského hradu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 141Diskuse
Demonstrace na Hradčanském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na Hradčanském náměstí | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Stovky lidí se ve čtvrtek v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti prezidentu Miloši Zemanovi a ministru financí Andreji Babišovi(ANO). Akce byla pokračováním středečních protestů v sedmi městech včetně Prahy nazvaných Proč? Proto!. Účastníci ve čtvrtek mimo jiné podepisovali petici za odvolání Babiše z funkce. Další demonstrace se uskuteční příští středu na Václavském náměstí.

Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem do Pražského hradu. Řečníci vyzývali politiky, aby řešili vládní krizi. Ministerstvo financí podle nich už dále nemá podléhat hnutí ANO. Pokud by nebyl Babiš odvolán, podpořili podání ústavní žaloby na Zemana.

Někteří lidé si přinesli transparenty s hesly jako „Zlobiš a Lžeman = konec demokracie“ nebo „Ústava není“. Akce skončila po hodině.

Organizátoři uvedli, že ve středu se podle policejních odhadů mohlo na Václavském náměstí v Praze sejít 20 až 30 tisíc protestujících. Operátor T-Mobile uvedl, že podle analýzy jeho dat bylo účastníků na Václavském náměstí o 19 tisíc lidí více než minulou středu, celkem to bylo zhruba 33,5 tisíc lidí. Server iRozhlas.cz pak na fotografii napočítal asi 8300 účastníků.

Výrazný transparent na demonstraci na Hradčanském náměstí.
Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem...

Vedle Prahy se ve středu demonstrovalo také v Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Brně a Zlíně. I do těchto měst dorazily stovky protestujících. Demonstrace mají název Proč? Proto! jako reakce na inzerát Babiše v celostátních denících z minulého týdne. Ministr v něm tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy.

Prezident ve čtvrtek řekl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely. „Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích,“ uvedl.

Zeman kritizoval lidi, kteří proti němu protestovali při návštěvě Libereckého kraje a používali vůči němu ostrá vyjádření. „Já tyto demonstranty právě kvůli těmto výrazům pokládám za ty, kterým Tomáš Masaryk říkal patologická sedlina české společnosti. Můžeme jim také, chcete-li, říkat kraválisté. Ale na druhé straně mají svaté právo demonstrovat, jenomže ve svobodné společnosti se tyto věci řeší volbami, a nikoli pouličními výkřiky,“ řekl.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu ocenil, kolik lidí se po celé České republice dokázalo postavit za dodržování ústavy a za politickou kulturu a demokracii. Míní, že demonstrace jen potvrzují jeho názor, že Babišův odchod je nezbytný a že je nezbytné, aby prezident jeho návrhu vyhověl.

ČTK
  • 141Diskuse

Najdete na Lidovky.cz