17. září 2016 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demonstrant proti Prague Pride si oblékl triko s fašistou Tisem. V pořádku, rozhodla policie

Muž měl na demonstraci tričko s kontroverzním slovenským politikem Jozefem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž měl na demonstraci tričko s kontroverzním slovenským politikem Jozefem... | foto: Proti projevům nenávistiReprofoto

PRAHA Policie v Praze prověřovala, zda nosit tričko s kontroverzním slovenským politikem Jozefem Tisem neporušuje zákon. Muž s Tisovým portrétem se totiž objevil na demonstraci proti Prague Pride a aktivisté jeho počínání nahlásili.

“Nejedná se o trestní ani jiný správní delikt,“ rozhodla policie o podnětu, který podal aktivista proti jednomu z účastníků demonstrace proti pochodu sexuálních menšin Prague Pride. Ten měl totiž na tričku portrét kontroverzního slovenského politika Josefa Tisa, během jehož vlády ve čtyřicátých letech bylo posláno na smrt přes 50 tisíc židů. Ve Slovenské republice navíc potlačoval svobodu a na po druhé světové válce byl popraven za vlastizradu.

„Ze strany uvedeného nebylo zjištěno jakékoliv protiprávní jednání, jelikož uvedený na místě veřejnosti přístupném slovně neschvaloval činy Dr. Josefa Tisa, kdy tento byl pouze vyobrazen jako potisk na tričku se sloganem ‚za boha, život, za národ slobodu‘,“ odůvodňuje policie. Na případ upozornila facebooková skupina Proti projevům nenávistí.

Jiné podobné oznámení během srpnového pochodu Prague Pride policie neřešila. „Nepodařilo se mi dohledat, že bychom nějaké další obdobné oznámení během letošním Prague pridu řešili,“ dodal mluvčí policie Jan Daněk.

Slovenská republika byla satelitem nacistické Třetí říše během let 1939 až 1945. Během vlády Jozefa Tisa byly poslány na smrt desítky tisíc židů a politik schválil i zásah proti slovenskému národnímu povstání. Po válce byl Tiso vydán do Československa, kde byl odsouzen za vlastizradu a 18. dubna 1947 oběšen.

jzlJakub Zelenka

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.