25. března 2010 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Der Standard: Topolánek je nepřijatelný, v Česku je to ale 'buřt'

Předseda ODS Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek. | foto: ČTK

VÍDEŇ Ostrý komentář kvůli nedávným výrokům šéfa ODS Mirka Topolánka otiskl dnes rakouský list Der Standard. Podle něj jsou slova bývalého premiéra o církvi, homosexuálech a Židech nepřijatelná a nepřijatelný by tak měl být i politik, který je pronesl. Autor napsal, že v Česku je to ale "už buřt".

"Ani když Topolánek není žádný antisemita (jak lidé, kteří ho znají, ujišťují), takové výroky jsou nepřijatelné. A politik, který se zdánlivě omlouvá tím, že má nevymáchanou pusu, by měl být rovněž," napsal dnes Der Standard.

Podle něj to tak viděla i většina vedení ODS, přesto ale smí Topolánek zůstat šéfem strany. Někteří si zřejmě myslí, že když to nepomůže, tak to ani neuškodí, píše rakouský deník. "Možná přinese 'uvolněný' řečník hlasy a předpovídaná volební porážka nevypadá tak úplně špatně. Když ne, je to taky buřt - a máme přinejmenším obětního beránka," uvedl list o postoji občanských demokratů.

Podle autora Rakušané, které čekají v dubnu prezidentské volby, nemají ale Čechy vlastně moc co kritizovat. "V zemi, kde je krajně pravicová činitelka jedinou vyzývatelkou úřadující hlavy státu, by se měl člověk s kritikou 'českých poměrů' držet zpátky. Místo toho by měl přemýšlet, jak je i v této zemi mnohým mnohé buřt," píše Der Standard. Narážel tak na to, že jedinou vážnou protikandidátkou nynější hlavy státu do dubnových voleb je členka populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Také ona musela vysvětlovat své výroky znevažující nacismus.

Podle serveru listu Die Presse zas Topolánek "verbálně uklouzl". Kurier napsal, že šéf ODS je známý svými "obhroublými výrazy". Uvedl, že poslední výroky jsou ale i na něj neobvyklé. Dodává, že Topolánkovi kritici vyšli naprázdno - zůstal v čele strany i volebním lídrem. Kurier připomíná, že se bývalý předseda české vlády už víckrát postaral o palcové titulky v mezinárodním tisku. Zmiňuje například to, že Topolánek byl hostem ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho, která je opředena skandály.

ČTK