28. ledna 2017 15:51, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dernerová bude opět senátorkou za Mostecko. Získala nadpoloviční většinu hlasů

Alena Dernerová (na snímku z 15. října 2016) v opakovaných volbách obhájila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Dernerová (na snímku z 15. října 2016) v opakovaných volbách obhájila... | foto: ČTK

MOST Lékařka Alena Dernerová (za Spojení demokraté - nezávislí kandidáti) obhájila v opakovaných volbách post senátorky za Mostecko. Hned v prvním kole získala 55 procent hlasů, tedy potřebnou nadpoloviční většinu. Druhý skončil hokejista Jiří Šlégr (za ČSSD) se ziskem asi 16 procent hlasů. Ostatní kandidáti měli méně než desetiprocentní podporu. Volby doprovázela nízká účast, k urnám během pátku a soboty přišlo 12 procent voličů.

Ve volbách bylo k 16:00 sečteno 99 procent okrsků. Chybí výsledky z jednoho, v kterém bylo loni registrováno asi 380 voličů. Dernerová ale má před Šlégrem náskok více než 4200 hlasů.

Osmapadesátiletá Dernerová zvítězila už v říjnových senátních volbách, když v druhém kole s výrazným náskokem 70,81 procenta hlasů taktéž porazila Šlégra. Tehdy kandidovala za rozhádané hnutí Severočeši.cz, jehož místopředsedkyně těsně před volbami požádala o stažení kandidatury Dernerové. Mostecká radnice žádosti nevyhověla, proto Severočeši.cz napadli výsledek u Nejvyššího správního soudu a ten nařídil opakování voleb.

Alena Dernerová

Rodačka ze zaniklé obce Kopisty na Mostecku vystudovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci začala pracovat jako sekundární lékařka na dětském oddělení mostecké nemocnice. Má atestaci v oboru dětská neurologie.

Do širšího povědomí veřejnosti se dostala jako kritička vedení Ústeckého kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. Od konce roku 2007 dokonce krátce vedla poradní sbor tehdejšího hejtmana Jiřího Šulce (ODS) složený ze zdravotníků, nakonec z něj ale odešla. Po kritice nákupů, kdy jí bylo doporučeno opustit nemocnici, si otevřela vlastní neurologickou praxi.

Zakázkami pro společnost Krajská zdravotní, které byly podle Dernerové nevýhodné a předražené o desítky milionů korun, se zabývala policie a kauza doputovala až k soudu. Státní zástupce obžaloval pět bývalých i současných manažerů společnosti, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Údajně způsobili škodu 120 milionů korun.

V roce 2010 Dernerová získala za svůj postoj k problematice nákupů pro krajské nemocnice Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77 a Cenu Lékařského odborového svazu a České lékařské komory za statečnost.

V říjnu 2010 byla zvolena do Senátu. V horní komoře byla místopředsedkyní výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a místopředsedkyní senátorského klubu ANO a Severočeši.cz. Loni na podzim svůj mandát obhájila, Nejvyšší správní soud (NSS) však později označil volby na Mostecku za neplatné a rozhodl o opakování voleb.

V mosteckém zastupitelstvu je předsedkyní komise pro sociálně-právní ochranu dětí.

Je vdaná, má dospělého syna.

ČTK