Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Desítkám Romů bere exekutor dávky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Josef HymplLidovky.cz

CHOMUTOV Rázným způsobem se rozhodl chomutovský magistrát vymáhat dlužné částky od lidí na podpoře, kteří úřadu dluží za různé přestupky přes čtyřicet milionů korun. Po vyplacení dávek v hmotné nouzi a doplatku na bydlení po nich přímo v místnosti úřadu již od dnešního dopoledne vymáhá exekutor peníze za asistence republikové a městské policie.

Přestože jde o exekuce nařízené soudem, proti tomuto opatření se postavil úřad ombudsmana Otakara Motejla, který tvrdí, že tyto peníze nemohou exekutoři zabavit.

Před budovou úřadu se mezitím tísní desítky převážně Romů, kteří na dávky čekají. Atmosféra je napjatá a někteří z lidí tvrdí, že odmítnou peníze vydat. Zatím ale nedošlo k závažnějším excesům.


"Někteří lidé si myslí, že se jich právo netýká a jsou nepostižitelní. Nejde přitom pouze o pokuty za nějaké bezvýznamné přestupky. Jsou tam pokuty za prostituci, krádeže a porušování veřejného pořádku. Město má celkově s některými nepřizpůsobivými lidmi velké potíže. Na pokutách jsou dlužni přes čtyřicet milionů a na nájemném nám lidé dluží dalších dvě stě milionů. Nejedná se pouze o Romské občany. Přesto jsme se po posledních událostech v litvínovském Janově rozhodli tuto výbušnou situaci řešit,“ uvedla primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Jan Šipoš, terénní pracovník nevládního sdružení Člověk v tísni si však myslí, že radnice nevyčerpala všechny méně tvrdé možnosti, jak z lidí peníze dostat. „Tohle je opravdu krajní řešení. Exekutor vám nechá jenom tisíc korun. Co ty lidi mají dělat. Spadnou ještě hloubeji do lichvy, nebo budou krást a prostituovat,“ míní Šipoš.

Na včerejší akci exekutorů se přišla podívat také Jarmila Kuchárová z výboru pro romskou menšinu při úřadu vlády.Také ona považuje postup radnice za extrémní.

Mnozí obyvatelé padesátitisícového Chomutova však na to mají jiný názor. „Vám se to říká, když tady nemusíte bydlet. Sousedi od naproti vyhazují z okna veškeré odpadky a nedělají si jakékoli násilí. Je dobře, když přestanou mít dojem beztrestnosti,“ svěřil se Jaroslav Jarošek bydlící v cihlovém domě v Palachově ulici.

Ve městě, kde je zastupitelkou exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, hodlá radnice nadále pokračovat v represivních opatřeních. „Hodláme v budoucnu vystěhovávat neplatiče. Jinak akce s názvem Záchranný kruh samozřejmě počítá i s prevencí. Terenní pracovníci se snaží lidem vysvětlovat jak nepodléhat lichvářům, speciálně v romské komunitě působí terénní pracovníci. Mnohokrát jsme vyhlásili také amnestii na penále za nezaplacené nájemné,“ doplnila Řápková.


Celou reportáž
z chomutovského magistrátu
si přečtěte ve středečním vydání deníku


Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vyšetření mamografem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Vyšetření mamografem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Vyšetření mamografem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...