Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Děti se zatím do lavic nevrací, do Česka i tak dorazil druhý milion testů určených pro školy

Antigenní testování školáků ze slin. foto: ČTK

PRAHA - Do Česka dorazil druhý milion testů na covid-19 určených pro školy. Hasiči je převezou z letiště v pražské Ruzyni do skladu ve Svojšicích, s distribucí se počítá, až bude návrat dětí do škol aktuální. Nyní se kvůli opatřením proti šíření epidemie žáci a studenti učí z domu. O sobotním převozu testů informovala tisková mluvčí hasičů Jana Urbancová.
  15:29

Společnost Tardigrad International Consulting má podle zakázky ministerstva vnitra dodat 3,6 milionu testů, první dodávku letadlo z Číny přivezlo 27. února. Poslední zásilka testů bude odbavena v pondělí 15. března. Jde o čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se pro testování odebírají vzorky z kraje nosu. Podle dřívějších informací je cena za test včetně dopravy 65 korun, hodnota zakázky tak vychází na 237,5 milionu korun.

‚Testy na covid si zaplatíte, pokud se nenecháte naočkovat.‘ Emirates vyslalo svým pilotům a letuškám varování

Protože děti do škol k začátku března nenastoupily, část první dodávky má sloužit k povinnému testování zaměstnanců ve státní správě. Vláda v pondělí rozhodla, že další zásoby antigenních testů pro veřejný sektor a školy udělá Správa státních hmotných rezerv, má shromáždit 7,65 milionu testovacích sad. Celkem by tak mělo být připraveno deset milionů testů.

Antigenní testování školáků ze slin.
Antigenní testování školáků ze slin.

Povinné testování začalo minulou středu ve velkých podnicích nad 250 zaměstnanců. Minulý pátek měly začít s testováním i společnosti s 50 až 249 zaměstnanci a dokončit ho musí 15. března. Povinné testování se netýká lidí pracujících z domova a těch, kteří v posledních třech měsících prodělali nemoc covid-19. Nemusí se mu podrobit ani lidé, kteří mají potvrzení o očkování.

Na chybějící strategii návratu dětí do škol poukazuje opozice. „Kromě očkování učitelů je zcela zásadní logistická připravenost škol na testování žáků. Vyzýváme vládu, aby bezodkladně zajistila bezpečné a šetrné testy do všech škol a to v množství až do konce tohoto školního roku. Současně s tím musí ministr zdravotnictví poskytnout školám metodiku jejich správného používání,“ uvedl v sobotu v prohlášení lidovecký poslanec Marek Výborný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!