Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

‚Testy na covid si zaplatíte, pokud se nenecháte naočkovat.‘ Emirates vyslalo svým pilotům a letuškám varování

Emirates chtějí naočkovat veškerý letecký personál. Ostatní si budou platit za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emirates chtějí naočkovat veškerý letecký personál. Ostatní si budou platit za... | foto: Emirates

DUBAJ Nenechat se očkovat by mohlo letušky a piloty společnosti Emirates vyjít draho. O práci kvůli tomu sice nepřijdou, ale o část platu ano. Do vlastní kapsy totiž budou muset před vstupem na palubu sáhnout kvůli výdajům za covid testy.

V zájmu všech aerolinek je dostat z nadcházející letní sezony za přetrvávající pandemie maximum. Aby udržela bezproblémový provoz, největší letecká společnost světa se rozhodla, že proočkuje veškeré své zaměstnance v první linii. Zatím se jí to však podařilo jen ze 60 procent.

Zbylých 40 procent nyní dostalo nekompromisní ultimátum: Buďto si to s očkováním ještě rozmyslí, anebo se budou muset před vstupem na palubu testovat - a to na vlastní náklady. „Povolení vstupu na území jednotlivých zemí se může v budoucnosti odvíjet od toho, zda jsou přijíždějící naočkováni. Mít naočkovaný personál je pro nás proto naprostý základ - ať už ze zdravotního a bezpečnostního pohledu, tak z hlediska provozního,“ vysvětlilo vedení společnosti v interním e-mailu zaměstnancům, do nějž nahlédla agentura Reuters.

Čas na rozmyšlenou dostali zaměstnanci jen do pondělí, od té doby by pak museli před cestou do práce dokládat negativní výsledek covid testu. A ten aktuálně v Dubaji, kde má společnost základnu, vyjde na zhruba 150 dirhamů (asi 900 korun).

Dopravce své zaměstnance v první linii postupně bezplatně očkuje od ledna, a to vakcínou od společnosti Pfizer. Ještě loni v září společnost Emirates zaměstnávala přes 81 tisíc lidí, aktuálně však není přesný počet zaměstnanců známý. Ani největší aerolinku světa totiž neminula vlna propouštění kvůli pandemií oslabenému provozu.

Zatímco Emirates svým zaměstnancům povinnost nechat se naočkovat přímo neuložily, ale nepřímo je do kroku tlačí, přístupy dalších společností se liší. Dubaj je však jeden z mála států, kde je dostatek vakcíny pro všechny dospělé rezidenty. Český palubní personál letecké skupiny Smartwings si zatím musí vystačit s pravidelným testováním, na palubu tuzemských aerolinek už ale bez negativního testu nesmí ani cestující. 

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Velkým lákadlem letošního ročníku měla být kapela Green Day.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Velkým lákadlem letošního ročníku měla být kapela Green Day.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Velkým lákadlem letošního ročníku měla být kapela Green Day.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...