Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diplomatická pošta pojme nálož i zbraně, shodují se experti

Česko

  7:00
PRAHA - Jak se na palestinskou ambasádu dostala výbušnina, potažmo zbraně, které policie zajistila při vyšetřování velvyslancovy smrti? Nejpravděpodobnější variantou je diplomatická pošta, shodují se experti. Je s ní totiž vázána řada výhod. Jenže ani regule o její nedotknutelnosti už tak úplně neplatí. Ani diplomatické balíky se nevyhnou letištním skenerům.

Při výbuchu v Internacionální ulici byl vážně zraněn palestinský velvyslanec. foto: MAFRA: Petr Topič

O tom, že nálož, která způsobila silnou explozi v nové rezidenci palestinského velvyslanectví v Praze, doputovala do Česka v diplomatické korespondenci, je přesvědčený bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. "V podstatě jiná cesta než diplomatická pošta neexistuje. Nebo možná existuje, ale tato je nejjednodušší," řekl serveru Lidovky.cz.

Díky Vídeňské úmluvě, která upravuje podrobnosti diplomatických styků, je totiž taková korespondence nedotknutelná. "Diplomatickou poštou se mohou zasílat i předměty. A hostitelský stát ji nemůže otevírat. Tam je to těžké," potvrzuje bývalý český velvyslanec na Ukrajině Pavel Máša.

Proč došlo k výbuchu?

Vídeňská úmluva přímo říká, že diplomatická pošta "nesmí být otevřena ani zadržena". Jak ale na dotaz serveru Lidovky.cz uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová, neznamená to, že by balíky adresované velvyslanectvím zcela ušly kontrole. "V posledních letech jsou i doprovázená kurýrní zavazadla skenována. V minulém roce zavedlo skenování také letiště Václava Havla," uvedla Grohová.

Za diplomatické zavazadlo je považováno prakticky vše, co je nezbytné pro fungování diplomatické mise. O tom, zda by zaslání výbušniny diplomatickou korespondencí znamenalo porušení úmluvy o diplomatických stycích, nechtěla mluvčí ministerstva zahraničí spekulovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Co smrtící explozi způsobilo ale zatím není jasné - zda samotný trezor nebo právě zásilka v něm uložená. Je zároveň otázkou, k čemu byla případná výbušnina určená. Usmrtit velvyslance totiž nebyl její úkol. Tuto variantu policie ve čtvrtek vyloučila.

Šlo o záchranu života

K výbuchu došlo na Nový rok před polednem. Na místo okamžitě dorazila policie a vešla dovnitř, přestože se jednalo o novou budovu velvyslanectví. To je podobně jako korespondence nedotknutelné a policie či jiné orgány dovnitř smí jedině s povolením šéfa diplomatické mise.

Hlavní fakta

  • úmrtí velvyslance Džamála Muhammada Džamála způsobil úrazový krvácivý šok
  • zatím není jasné, jak k explozi došlo, pouze že nastala po otevření sejfu
  • policie jinou trhavinu nenašla, avšak zajistila nelegální zbraně - česká diplomacie chce po palestinské straně vysvětlení
  • Palestinci do Prahy vyslali vlastní experty kvůli vyšetřování - to vedou pražští policisté za pomoci ÚOOZ
  • trezor a látku, která v něm vybuchla, zkoumá kriminalistický ústav, výsledky expertiz by mohly být známy v řádu dnů

Jenže v tomto případě byla situace jiná. "Ověřili jsme si na protokolu ministerstva zahraničních věcí, zda je objekt zapsán na seznamu budov, které požívají výsad zastupitelský úřadů. A zatím nebyl," řekl serveru Lidovky.cz Martin Vondrášek, šéf pražské policie. Do Suchdola se totiž Palestinci začali stěhovat z bývalého sídla teprve před pár dny.

Vondrášek ale uvedl, že v první chvíli policie neřešila, zda jde o velvyslanectví nebo ne. "Promiňte mi to, ale v prvním okamžiku šlo o poskytnutí první pomoci osobám, které tam byly. Pak samozřejmě, než jsme začali provádět úkony trestního řízení, jsme si to ověřovali."

Příčina smrti? Krvácivý šok

Výbuch a s tím spojené úmrtí velvyslance ale není jediná věc, kterou nyní policie vyšetřuje. Po prohledání budovy totiž kriminalisté objevili také nelegální zbraně. Podle informací týdeníku Respekt jich bylo dostatek na vyzbrojení deseti lidí. "Odmítám se v tuto chvíli vyjádřit k množství či druhu zbraní," řekl Vondrášek. Nyní podle něj probíhá jejich genetické a následně balistické zkoumání. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

S případem pražským kriminalistům pomáhá i protikorupční jednotka. "Na vyšetřování spolupracujeme, ale více informací podávat nebudeme," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Jeho součástí je i protiteroristické oddělení, které se ale podle Hantáka na případu výhradně nepodílí. "Pracujeme na tom jako útvar," zdůraznil.

Policie ve čtvrtek upřesnila, že smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála způsobil úrazový krvácivý šok. Vyšetřovatelé zahájili trestní řízení pro podezření z trestných činů usmrcení z nedbalosti a nedovoleného ozbrojování.

Do vyšetřování se vložili i sami Palestinci. "Včera dorazil jeden jejich expert, dnes (ve čtvrtek) mají dorazit další. Jsme s nimi v úzkém kontaktu," potvrdil Vondrášek. Také ministerstvo potvrdilo, že ho palestinští představitelé informovali o vyslání několika svých pracovníků, kteří se budou případu věnovat.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat