4. července 2019 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dívka na Vyškovsku údajně zahlédla pumu, odborník to podle stop nevyloučil. Policie kontaktovala starosty

Puma americká. Izzy ze zooparku ve Zvoli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puma americká. Izzy ze zooparku ve Zvoli. | foto: Zoopark Zvole

DĚTKOVICE (VYŠKOVSKO)  Pumu u Dětkovic na Vyškovsku údajně zahlédla dívka, odborník to podle stop nevyloučil. Policie už kontaktovala zastupitele okolních obcí. Na webu policie to dnes uvedla mluvčí Kamila Haraštová. Zprávy o pohybu velké kočkovité šelmy dosud pocházely z Jindřichohradecka a z Vysočiny.

Policie oznámení o spatření kočkovité šelmy přijala ve středu večer. Zvíře připomínající pumu údajně spatřila čtrnáctiletá dívka v katastru obce Dětkovice za požární nádrží. Policisté informovali starostu obce, aby o možném výskytu šelmy vyrozuměl místní. „Dívka měla pumu spatřit již v úterý. Zvíře bylo plaché, nijak neútočilo,“ uvedla mluvčí.

Policie informaci převzala s prodlevou, a proto se zvíře nepodařilo dohledat. „Na místo byl povolán také zoolog. Ten se dnes vyjádřil ke stopám, které zde zvíře zanechalo. Podle něj se opravdu mohlo jednat o uvedenou kočkovitou šelmu,“ řekla mluvčí.

„Vyrozumění od policie jsme dostali, upozornili jsme naše občany. Máme aplikaci hlášení rozhlasu, takže těm, co jsou registrovaní, přišel e-mail a 

textová zpráva, rozhlasem jsme to i vyhlásili. Dávali jsme doporučení nejvyšší možné opatrnosti při pohybu v lesních prostorách. Volali jsme i do lesního družstva, aby si jejich zaměstnanci dávali v lese pozor,“ řekl ČTK místostarosta sousedních Švábenic Tomáš Šváb. Kdyby někdo pumu spatřil, policie doporučuje okamžitě kontaktovat tísňovou linku 158.

Puma americká se podle několika svědectví několik týdnů pohybuje na rozhraní Jihočeského kraje a Vysočiny. Lidé ji před časem zahlédli na Jindřichohradecku a následně v Želivi na Pelhřimovsku. Podle policie není vyloučeno, že v případě Dětkovic by mohlo jít o tu samou šelmu. Zatím není známo, jak se šelma do přírody dostala. Policisté se domnívají, že patrně uprchla neznámému chovateli.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!