25. dubna 2012 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mám rád Kalouska i jeho děti, říká kmotr na kontrolu daní

Kongres ODS. Jihočeský Pavel Dlouhý (uprostřed) debatuje s delegáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres ODS. Jihočeský Pavel Dlouhý (uprostřed) debatuje s delegáty. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Kníže z Hluboké Pavel Dlouhý (ODS) se ocitl pod drobnohledem Kalouskových cifršpionů. V rozhovoru pro LN poslal šéfovi ministerstva financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) vzkaz: "Je to člověk hodně opitý mocí, ale mám ho rád. Opravdu," tvrdí Dlouhý.

LN: Vaší ženě přišlo podle zjištění MfD na účet v letech 2007 až 2011 takřka 45 milionů korun, ačkoliv je ženou v domácnosti bez stálého příjmu. Mimo jiné měla dostat miliony i z firmy Rybářství Třeboň, v níž jste členem představenstva a která dostává státní zemědělské dotace. Můžete původ těchto peněz nějak vysvětlit?
Moje žena především není ženou v domácnosti, už  sedmnáct let podniká a to mimo jiné tak, že nakupuje akcie rybářských společností.  A jak se tyto akcie přeskupují, pochopitelně to znamená i pohyb peněz na účtě mé manželky. Peníze pocházejí ze zcela legálních obchodů z akciemi a zisků z dividend, na které se buď nevztahuje daňová povinnost nebo je daní nikoliv příjemce, ale plátce. Moje žena si není vědoma porušení jakékoliv daňové povinnosti, má daňového poradce a dosud nebyla nikým oficiálně informována o zahájení jakékoliv finanční kontroly.

O co v kauze jde?

Podle MF Dnes na soukromé účty Dlouhého manželky mezi lety 2007 až 2011 doputovalo 45 milionů korun. Největší obnosy přišly na její účet u České spořitelny od firmy Rybářství Třeboň, ve třech splátkách dohromady 19 milionů korun. Transakcemi se zabývá jihočeský finanční úřad. Předseda ODS Petr Nečas uvedl, že předpokládá, že Dlouhý věc dokáže vysvětlit.

LN: Jak si tedy vysvětlujete informace o tom, že Jihočeský finanční úřad účty vaší ženy prověřuje a to údajně na podnět Finančního a analytického útvaru ministerstva financí?
Moje žena o žádné takové kontrole neví, i když by jí úřad, pokud je to pravda, měl o zahájení kontroly informovat. Stejně tak nebyla z ničeho obviněna. Proto je velmi zarážející, že na veřejnost unikly unikly informace o údajných transakcích na jejím bankovním účtu v České spořitelně a údajně zahájené kontrole finančním úřadem. Budeme se nepochybně ptát České spořitelny, jak je něco takového možné. To je asi otázka, která by měla zajímat všechny klienty banky. Pokud  nedostaneme uspokojivou odpověď, zvážíme žalobu nebo jiné právní kroky. Někde jsem zaslechl, že pan premiér Nečas bude chtít vědět, kde se ty peníze na účtu mé ženy vzaly. V takovém případě jsem mu kdykoliv schopen předložit jasné a transparentní vysvětlení. Společnosti, s jejichž akciemi jeho žena obchodovala, jsou  ryze privátní bez státní účasti.

LN: Jste předsedou Jihočeské agrární komory a vaše žena dostává peníze od rybářských firem, které jsou příjemcem veřejných dotací do zemědělství. Nepovažujete to za střet zájmů, když vy sám navíc zároveň působíte jako člen představenstva Rybářství Třeboň? Snadno se nabízí spekulace, že svou manželku používáte jen jako nastrčenou figurku pro své vlastní podnikatelské aktivity, které by mohly zavánět právě střetem zájmů...
Moje manželka je akcionářkou Rybářství Třeboň a z toho titulu jsem byl požádán, zda bych se nechtěl stát členem představenstva. Na to není nic divného ani nelegálního. Kdybych  chtěl někoho takzvaně někam nastrčit, zřejmě by to byl někdo cizí, nikoliv moje vlastní žena.

LN: V jižních Čechách se v politických kuloárech povídají legendy o vašem zarytém nepřátelství s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Vidíte za zveřejněním bankovních transakcí na účtě vaší ženy možné zadání právě od Miroslava Kalouska?
To snad ani ne, tomu nevěřím, Já mám Miroslava Kalouska rád, mám rád jeho ženu, jeho děti. Je to člověk hodně opitý mocí, ale mám ho rád. Opravdu. Celou záležitost s mojí manželkou považuji prostě za součást diskreditační kampaně vůči ODS stejně jako další podobné útoky proti mé osobě.

K TÉMATU:


LN: Roman Janoušek jako údajný pražský kmotr čelí aféře odposlechů jeho hovorů s vlivnými politiky, stejně jako trestnímu stíhání kvůli nehodě v opilosti. A problémy začínají mít i někteří další takzvaní kmotři, proti jejichž praktikám a ovlivňování politiky už se i demonstruje na ulicích. Neobáváte se, že teď přijde řada na Pavla Dlouhého, kterého za kmotra označil dokonce i bývalý předseda ODS Mirek Topolánek?
Jestliže třeba Roman Janoušek, jak jsem se dočetl, měl nějak ze zákulisí, skrytě ovlivňovat politiku, pak se možná může jednat o nějaké kmotrovství. To nevím. Já jsem ale předsedou Jihočeské agrární komory, členem výkonné rady ODS, místostarostou Hluboké, s politiky se stýkám zcela běžně a veřejně. A takhle si tedy kmotra, alespoň podle předlohy ze známé knihy, určitě nepředstavuji.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...