26. listopadu 2012 16:34, aktualizováno  17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dlouhý se chce vrátit do hry o Hrad, obrátí se na soud

Vladimír Dlouhý u své kanceláře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý u své kanceláře | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Uchazeč o prezidentský úřad Vladimír Dlouhý potvrdil, že se kvůli pátečnímu vyřazení z prezidentské volby obrátí na Nejvyšší správní soud. Kromě údajně chybného výpočtu neplatných podpisů, na který upozornil už v pátek, prý jeho tým zjistil nesrovnalosti i v ministerské kontrole podpisů. Dlouhý to uvedl v tiskovém prohlášení.

Ministerstvo vnitra v pátek nepustilo Dlouhého, šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou a senátora Tomia Okamuru do prezidentské volby. Podle vnitra měli příliš chybných údajů na nominačních peticích, které tak snížily počet podpisů pod předepsanou hranici 50.000.

Dlouhý bezprostředně po oznámení avizoval, že si na postup úřadu bude stěžovat u Nejvyššího správního soudu. Kromě sporného výpočtu podílu neplatných hlasů v peticích dnes přidal i další důvody své žaloby. "Právníci našli ve způsobu kontroly podpisů i další závažné nedostatky. Dnes jsme začali kontrolovat jednotlivé chyby, které nám ministerstvo vnitra vytklo a i tam jsme našli nesrovnalosti. Věřím, že mou argumentaci soud uzná a umožní mi řádně kandidovat na prezidenta," uvedl Dlouhý.

ČTĚTE DÁLE K TÉMATU:

Podpisy ministerstvo prezidentským kandidátům vyřazovalo kvůli tomu, že šlo buď o duplicitní údaje, případně signatáře nenalezlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství. Řada neplatných jmen patřila zemřelým voličům.

Na soud se chce kvůli vyřazení z prezidentské volby obrátit i Okamura. Bobošíková se rozhodla jít nejprve cestou návrhu ministerstvu vnitra, což podle ní umožňuje zákon. Dnes vnitro vyzvala, aby opravilo "zjevné chyby".

První stížnost podal Jiří Kesner

První stížnost související s prezidentskými volbami obdržel Nejvyšší správní soud (NSS) od Jiřího Kesnera, jenž shromáždil jen 54 podpisů a ministerstvo vnitra jej odmítlo registrovat jako kandidáta. Zákon totiž vyžaduje nejméně 50 000 podpisů.

NSS bude muset řešit spor odmítnutých kandidátů s ministerstvem vnitra o způsob výpočtu neplatných hlasů. Stěžují si na to, že je ministerstvo vypočítalo chybně, když z petice vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů, které odhalilo ve dvou kontrolách. Mělo prý tyto podíly zprůměrovat. Okamura i Dlouhý nyní poukazují i na chyby při ověřování konkrétních podpisů v peticích. Prezidentští kandidáti, které nenominovali zákonodárci, potřebují 50.000 podpisů k tomu, aby mohli být do prezidentské volby registrováni.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.