Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Bečvy opět unikla neznámá látka, objevily se i mrtvé ryby. Problémem mohla být rožnovská čistírna

Česko

  11:11aktualizováno  16:41
Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen byl úhyn ryb, avšak jen jednotlivých, řekla ve středu ráno ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Únik neznámé látky potvrdili i hasiči. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) je však možné, že nejde o otravu ryb, potvrdili to také rybáři.

V den otravy Bečvy došlo v Deze k havárii, píše server. Agrofert popírá, že by incident mohl způsobit úhyn ryb

Podle zprávy města látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Stržínek ve středu ČTK řekl, že uhynulých ryb bylo jen pár. „Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní,“ uvedl starosta. Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.

Také jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček uvedl, že ryby zřejmě uhynuly před třemi nebo čtyřmi dny. Šlo zřejmě o vypouštění čistírenských odpadních vod. „Jsme na to běžně zvyklí, akorát pozornost je nyní soustředěna na Bečvu a cokoliv se stane, jsou tady všichni,“ řekl ve středu novinářům Trybuček.

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka.
Do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka.

Na Bečvě by měl být trvalý monitoring vody. Vzniknout by měl i seznam výpustí do toků, míní Brabec

Únik látky i výskyt uhynulých ryb potvrdili hasiči. „Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustší bezbarvé látky,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Hasiči na místě odebrali vzorky. Na místě byla i policie. „Věc vyšetřujeme ve spolupráci s dalšími složkami. Zasahovali jsme na Valašskomeziříčsku i na Rožnovsku, byli tam i kolegové z kriminálky,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Co způsobilo znečištění Bečvy, se vyšetřuje. Událost ve středu ČIŽP nahlásil vodoprávní úřad kolem 09:30. „Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce,“ uvedla Nastoupilová.

Zpěněná voda na Přerovsku souvisí s pracemi na řece

Hasiči ve středu zasahovali v řece Bečvě v Hranicích na Přerovsku kvůli výskytu neznámé zpěněné látky. Postavili zde norné stěny. S největší pravděpodobností má zpěněná voda souvislost s pracemi na řece, řekla ve středu ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Vyplývá to i ze zkušeností rybářů a hasičů. Zásah hasičů by tak neměl souviset ani s dnešním únikem neznámé látky ve Valašském Meziříčí.

„Zasahujeme v Hranicích na řece Bečvě, kde byl nahlášen výskyt neznámé zpěněné látky. Postavili jsme norné stěny, díky nimž jsme pěnu zachytili, odebrali jsme vzorky a monitorujeme tok. Uhynulé ryby nalezeny nebyly. Zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece,“ uvedla mluvčí hasičů.

Podotkla, že o situaci byli informováni starostové obcí po i proti proudu řeky v Olomouckém kraji a všechny dotčené úřady. „Odebrané vzorky budou předány laboratoři do Frenštátu pod Radhoštěm,“ doplnila mluvčí.

Kvůli únikům různých látek do Bečvy nyní ČIŽP kontroluje 15 firem včetně chemičky DEZA, řekl Brabec. Kontroly v DEZE a firmě Energoaqua chystá i kraj.

Ombudsman chce prošetřit postup úřadů

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se začne zabývat postupem úřadů, které se podílejí na řešení případů úniků nebezpečných látek do řeky Bečvy. Obrátí se proto na příslušné orgány s žádostí o vyjádření. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. Cizorodé látky se do řeky dostaly opakovaně, únik je hlášený i dnes.

„Opakující se úniky závadných látek do Bečvy indikují, že v dotčené lokalitě je stále něco špatně. Vyvstává tak otázka, zda správní orgány v dané věci dostatečně využily všech pravomocí, které jim právní předpisy k řešení takové ekologické havárie dávají,“ uvedl Křeček.

Babiš se pustil do Blahy, který se ho ptal na otrávenou Bečvu. Doporučil mu změřit si IQ

S žádostí o vyjádření se obrátí především na Českou inspekci životního prostředí a vodoprávní úřady. Bude se zajímat, jak fungovala součinnost jednotlivých správních orgánů, které se na řešení kauzy podílejí.

„Už první zpráva v září o úniku nebezpečných látek do Bečvy mne zasáhla, jako snad každého v zemi. Nejen jako ombudsman, ale i jako aktivní rybář jsem byl otřesen závažností a rozsahem vzniklé situace,“ uvedl Křeček.

Hasiči v Bečvě ve středu zasahovali i na území Zlínského kraje a to ve Valašském Meziříčí-Juřince, kam opět unikla neznámá látka. Podle mluvčí hasičů Lucie Javoříkové šlo o neznámou hustší bezbarvou látku. Jedná se již o třetí únik neznámých látek od konce září tohoto roku, kdy Bečvu postihla závažná ekologická havárie a to v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb. Podle České inspekce životního prostředí šlo o kyanid, okolnosti případu se stále vyšetřují.

U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický.

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí znovu unikla neznámá látka, na hladině je pěna. Odborníci odebírají vzorky

Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. 

Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Poslední úniky škodlivých látek do Bečvy

20. září - Do řeky Bečvy unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu uhynulo velké množství ryb. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

- Mezi podezřelými z úniku se ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Její zástupci uvedli, že zcela jistě nejsou původcem úhynu ryb v Bečvě. "Deza žádný únik nebezpečných látek neregistruje. Dnes proběhlo v naší společnosti místní šetření této události ze strany ČIŽP, která neshledala žádná pochybení," řekl ČT mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

25. září - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) napsal, že najít zdroj ekologické katastrofy na Bečvě bude zřejmě otázkou hodin. Začátkem listopadu Brabec před poslanci litoval toho, že koncem září uvedl, že věří tomu, že viník bude odhalen do několika hodin.

29. září - Sněmovna se hlasy poslanců ANO a ČSSD odmítla zabývat únikem škodlivin do Bečvy. Zařadit to jako zvláštní bod schůze požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci.

1. října - Ministr Brabec uvedl, že podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se znečištění do Bečvy možná dostalo z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Chemičku Deza, která spadá pod Agrofert, vyloučila z možného podílu na havárii v Bečvě ČIŽP i policie, dodal.

27. října - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka (ANO) se látka do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie v září do řeky unikl kyanid. Výsledky rozborů vody prokázaly zvýšené množství niklu, analýza nepotvrdila ve vodě zvýšený obsah kyanidů.

4. listopadu - Ministr životního prostředí Brabec na výboru pro životní prostředí poslancům odmítl říci nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil i ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

10. listopadu - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že znalecký posudek o tom, odkud v září unikl jedovatý kyanid do řeky Bečvy, má být hotov do 20. prosince.

13. listopadu - Ekologickou havárií na Bečvě se zabývali poslanci, debata ale nevedla k žádnému závěru. Opoziční poslanci poukazovali na to, že zářijový případ stále vzbuzuje mnoho otázek. Poslanců nakonec nebylo v jednacím sálu tolik, aby mohli hlasovat o navržených usneseních.

- Deník Právo uvedl, že se kyanid do řeky Bečvy v září možná dostal oficiálně neevidovaným kanálem ve Lhotce nad Bečvou na Valašskomeziříčsku.

16. listopadu - Mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová uvedla, že policie neuvalila na kauzu zářijové otravy řeky Bečvy informační embargo.

17. listopadu - Vsetínští kriminalisté dělali na řece vyšetřovací pokus, znovu se kvůli tomu policisté k Bečvě vrátili o tři dny později.

24. listopadu - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince znovu unikla neznámá látka. Na hladině se podobně jako 27. října vytvořila pěna.

27. listopadu - Náměstkyně zlínského hejtmana Hana Ančincová (Piráti) a poslanec Petr Gazdík (STAN) nabídli 100 000 korun svědkovi, který pomůže odhalit viníka havárie na Bečvě.

30. listopadu - Internetový Deník Referendum uvedl, že v den otravy řeky Bečvy se v chemičce Deza stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která však neměla charakter havárie. Ze své podstaty nemohla být podle něj příčinou otravy ryb v Bečvě.

1. prosince - Ministr životního prostředí Brabec uvedl, že nevidí důvod k rezignaci kvůli otravě Bečvy, k níž ho vyzvali Starostové a nezávislí (STAN). Existoval by pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort, řekl.

2. prosince - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen je malý úhyn ryb.

Autor: