Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do Česka dorazilo prvních sedm vojenských zdravotníků z USA, budou pomáhat s koronavirovou epidemií

Do ČR dorazilo prvních sedm vojenských zdravotníků z USA. foto: Twitter velvyslanectví Spojených států

Praha - Do Česka v neděli dorazilo prvních sedm amerických vojenských zdravotníků, kteří budou pomáhat se zvládáním epidemie koronaviru. První konzultace s českými kolegy jsou v plánu v pondělí, uvedlo na twitteru velvyslanectví Spojených států.
  15:18

Celkem má z USA dorazit 28 zdravotníků texaské a nebraské Národní gardy, kteří mají zkušenosti s bojem proti koronaviru.

Parlament tento týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí Evropské unie a NATO na českém území. Působit zde mohou nanejvýš 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, o jejich dalším působení pak rozhodne ministerstvo zdravotnictví.

Česko požádalo spojence v NATO o vyslání vojenských lékařů kvůli rychlému šíření epidemie koronaviru v zemi, aby se zamezilo možnému nedostatku zdravotního personálu. V minulých týdnech Česko vykazovalo mezi evropskými zeměmi jeden z nejvyšších počtů nově nakažených na 100 000 obyvatel.

Vojenští zdravotníci z NATO a EU mohou vstoupit na české území, sněmovna schválila jejich pobyt

Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je například z Německa, Rakouska, Maďarska či ze strategických zásob Evropské unie i Severoatlantické aliance.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat