Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do hor vyrazilo méně lidí. Spíš než opatření za to může počasí

Muž hlídá provoz na parkovišti v horském středisku v Bedřichově v Jizerských horách 30. ledna 2021 ráno. foto: ČTK

Bedřichov (Jablonecko) - Do horských středisek v Libereckém kraji v sobotu vyrazilo méně lidí než o minulých víkendech. Spíše než zpřísněná koronavirová opatření, která zastavila lanovky v areálech i pro pěší a běžkaře, je ale důvodem hlavně nepřízeň počasí.
  14:59aktualizováno  16:35

V horách je v sobotu mlha, místy sněží a teploměry někde klesají až k minus osmi stupňům. Navíc fouká vítr, který pocit chladu ještě zvyšuje.

‚Lidé se asi víc bojí, že by neprokázali služební cestu.‘ Hosté po zpřísnění narychlo ruší pobyty na horách

Podmínky k lyžování jsou přitom ideální, na svazích Jizerských hor a Krkonoš leží až 90 centimetrů sněhu. Lidé v sobotu mířili hlavně na běžky, o sáňkování a bobování byl zájem menší. Jizerská o.p.s., která upravuje Jizerskou magistrálu, připravila pro běžkaře 250 kilometrů tratí. Upravené jsou v Libereckém kraji i desítky kilometrů tras v sousedních Krkonoších nebo v Lužických horách.

Parkoviště v sedle Skřítek na Rýmařovsku v Jeseníkách (30. ledna 2021), které...
Turisté vyrazili 30. ledna 2021 ze sedla Skřítek na Rýmařovsku v Jeseníkách,...

Navzdory nepříznivému počasí se v sobotu zaplnila i parkoviště v oblíbeném jizerskohorském středisku Bedřichov, které patří k oblíbeným nástupním místům na Jizerskou magistrálu. Zatímco o druhém lednovém víkendu tam ale museli příjezd policisté kvůli náporu motoristů zavřít, v sobotu byla doprava klidná a žádné problémy hlášeny nejsou. „Na dopravu tam přesto policisté dohlížejí,“ řekla krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Vláda zpřísňuje. Hory definitivně bez vleků a lanovek, pracovní cesty pouze s písemným dokladem

Situaci ve středisku pomáhá i posílení dopravy. Koordinátor veřejné dopravy v kraji Korid LK už v polovině ledna posílil autobusové spojení na lince 145 z Liberce do Bedřichova a Janova nad Nisou. O víkendech jezdí až 21 spojů denně a posílen bude provoz i v příštím týdnu, kdy jsou v Libereckém kraji jarní prázdniny. „Cestující z Liberce mohou navíc využít linku MHD 18, s libereckou lítačkou mohou jet až do Bedřichova zadarmo,“ řekl ředitel Koridu Jiří Hruboň. Posílené jsou i autobusy z Frýdlantu na Smědavu, která je dalším důležitým nástupním místem na magistrálu.

Turisté zcela zaplnili parkoviště na Šerlichu v Orlických horách, dopravu řídí policie

Podle Šrýtrové policie nedohlíží jen na dopravu, ale zaměřuje se i na dodržování koronavirových opatření, prověřuje také hotely a penziony. „Za včerejšek (pátek) jsme měli 413 kontrol objektů, v deseti případech jsme odhalili porušení nařízení ministerstva zdravotnictví, z toho v sedmi případech se jednalo o špatné nošení roušek,“ řekla policejní mluvčí. Policisté také pokutovali 21 lidí, kteří se v pátek navzdory omezením pohybovali venku po 21:00 a v jednom případě řešili oslavu narozenin.

Méně lidí i v Orlických horách a Špindlerově mlýně

Zájem turistů o návštěvu hor v Královéhradeckém kraji byl se začátkem jarních prázdnin v sobotu v porovnání s minulými víkendy slabší. Policie potvrdila, že nemusela žádné vážnější dopravní problémy řešit v Krkonoších ani v Orlických horách.

Turisté mířící do Krušných hor zablokovali silnice. Naopak v Krkonoších pršelo a lidí bylo pomálu

Větší komplikace nezaznamenali ani zástupci horských středisek. Na horách bylo většinou zataženo a silný vítr. V neděli by podle meteorologů mělo být lépe, během dne polojasno až skoro jasno, na horách do minus šesti stupňů Celsia a vítr slabý.

„Co se týče dopravy, tak horská střediska byla bez komplikací. Provoz byl klidný,“ řekla mluvčí krajské policie Iva Kormošová. Závažná porušení vládních protiepidemických nařízení policie na horách v hradeckém kraji nezaznamenala.

V největším lyžařském středisku Orlických hor v Deštném bylo dopoledne hlavní parkoviště pod sjezdovkami zaplněné přibližně z poloviny. Na zasněžených svazích bobovaly nebo sáňkovaly desítky lidí, převážně rodiny s dětmi. Parkoviště pod nedalekým Šerlichem, odkud lidé vyráží na hřebeny, se odpoledne postupně zaplnila, ale auta neparkovala podél tranzitní silnice a neblokovala průjezd. Na provoz v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou dohlíželi policisté.

Méně lidí přijelo tentokrát i do Špindlerova Mlýna. „Není to tak hrozné jako v některých předešlých víkendech úbytek lidí určitě je. Může za to několik faktorů, jednak počasí, je zataženo, fouká studený vítr, a také další omezení provozu lanovek. Hodně lidí, kteří si přijížděli zaběžkovat, využívalo k cestě na hřebeny lanovku, a to už teď není možné,“ řekl dopoledne starosta horského střediska Vladimír Staruch.

Horská služba nechápe: žena se vydala na túru v sandálech, pak se vzdala mobilu a oddělila se od kamarádky

Podle něj byla parkoviště ve Špindlerově Mlýně zaplněná zhruba z poloviny. „Také v apartmánových zařízení je patrný mírný úbytek. Tam, kde byla plná parkoviště, je zaplněnost tak z 80 procent,“ řekl Staruch.

Přestože je kvůli epidemii koronaviru provoz lyžařských areálů zastaven od 27. prosince a ve čtvrtek vláda rozhodla o dalším zpřísnění opatření, například se zastavily i lanovky a vleky pro pěší či běžkaře, zasněžené hory jsou nadále lákadlem. V Orlických horách i v Krkonoších panují dobré sněhové podmínky.

V Krkonoších v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech leží 80 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na některých závětrných svazích, uvedla ráno Horská služba Krkonoše.

Od půlnoci nesmějí podle nového nařízení vlády do ČR přicestovat cizinci z jiných než nezbytných důvodů. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. Policejní akce na hranicích naplánované nejsou, v sobotu ale pokračovaly namátkové kontroly v příhraničních oblastech. I v tomto případě policie v hradeckém kraji dopoledne nezaznamenala problémy.„Sněhové profily vykazují malou až střední stabilitu. Mohou se vyskytnout laviny deskové. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá,“ uvedli zástupci krkonošské horské služby.

Autor: