Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Turisté mířící do Krušných hor zablokovali silnice. Naopak v Krkonoších pršelo a lidí bylo pomálu

Lyžaři odcházejí od zavřené lanovky v lyžařském areálu Telnice u Ústí nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři odcházejí od zavřené lanovky v lyžařském areálu Telnice u Ústí nad... | foto: ČTK

Telnice (Ústecko)  Dvě silnice na Ústecku zablokovali v sobotu odpoledne turisté mířící do Krušných hor. Komunikace v obcích Petrovice a Telnice jsou dočasně uzavřeny. Zajistit se nyní musí průjezdnost, informovala krajská policie. Cestování ve vyšších polohách regionu navíc komplikuje sníh. Kamiony stojí na cestě k hraničnímu přechodu Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku.

I přes nepříznivé počasí lidé opět zaplnily Krušné hory, například na Božím...
I přes nepříznivé počasí lidé opět zaplnily Krušné hory, například na Božím...

Opatrnost doporučovali policisté při cestě do hor už ráno. „Bohužel turisté nerespektují to, že silnice musí zůstat průjezdná a často parkují své automobily po obou stranách komunikace,“ uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Na horách připadlo několik centimetrů sněhu, naopak v nížinách sníh roztál, lidé proto vyjíždějí za rekreací do vyšších poloh. Petrovice a Telnice leží nedaleko krajského města a o víkendech čelí náporu turistů, kteří vyráží sáňkovat nebo na běžky. Komunikace uzavřela policie těsně před 14:00.

Potíže mohou mít řidiči v souvislosti s počasím i jinde v kraji. Na silnici D7 u přechodu Hora Svatého Šebestiána se tvoří sněhové jazyky, jízda je možná jen se zvýšenou opatrností. V úseku je odstaveno šest kamionů. Sníh a led je také na silnici u obce Domašín na Chomutovsku, kde osobní auto spadlo do příkopu.

Klidné Krkonoše

Nejvyšší české hory Krkonoše v sobotu zasáhl déšť, na hřebenech byla silná mlha. Zájem turistů o návštěvu hor byl velmi slabý. Parkoviště v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn byla obsazená asi z poloviny. „S předchozími víkendy se dnešek nedá srovnat. Šlo o nejklidnější víkendový den letošní zimy,“ řekl pracovník špindlerovské horské služby.

Policie potvrdila, že nemusela žádné dopravní problémy řešit v Krkonoších ani v Orlických horách. „Parkoviště byla zaplněná z poloviny až tří čtvrtin, odpoledne se začala vyprazdňovat. Provoz byl klidný,“ řekla mluvčí policie Eliška Majerová. Žádné problémy policie podle ní neevidovala ani v areálu Stoh ve Špindlerově Mlýně, kde se o víkendu koná mistrovství republiky ve sjezdovém lyžování.

V Krkonoších dopoledne pršelo a teploty se pohybovaly několik stupňů nad nulou. Kolem poledne se však začalo prudce ochlazovat. Například na hřebenové Luční boudě teplota klesla během dvou hodin z nuly pod minus pět stupňů Celsia. „Terén tak bude zledovatělý, turisté by měli být velmi opatrní,“ řekl pracovník horské služby.

Silný vítr dopoledne zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Podle dat polské horské služby byl dnes ráno na Sněžce vítr v nárazech o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině. Odpoledne po uklidnění větru se rozjel spodní úsek lanovky do mezistanice na Růžové hoře, horní úsek byl nadále mimo provoz. Provoz kabinové lanovky z Janských Lázní na Černou horu vítr neomezil.

V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem v Pardubickém kraji byla dnes v provozu lanovka pro pěší. Vozila i sáňkaře, pro které vlekaři v polovině týdne otevřeli dvoukilometrovou sáňkařskou dráhu.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...