Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mapa cestovatele zezelenala. Přibylo hned několik destinací, odkud se lze vrátit bez testů

Mapa cestovatele platná od 21. června 2021. foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Praha - Do seznamu zelených zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem se od pondělka na takzvané mapě cestovatele posunulo devět území, mimo jiné Spojené státy, Srbsko nebo Albánie. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do ČR. Oranžových se střední mírou rizika je nově dalších sedm států, do červené si pohoršily Azorské ostrovy. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zahraničí.
  11:07

Některé regiony v Itálii mají vlastní pravidla. Informace, které se vám budou hodit před cestou

K zemím s nízkým rizikem nákazy aktuálně patří Albánie, Austrálie, Finsko, Hongkong, Island, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Libanon, Macao, Malta, Monako, Nový Zéland, Polsko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Singapur, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA a Vatikán.

Do oranžové kategorie přibyly Andorra, Belgie, Francie, Litva, Řecko, Slovinsko a Švédsko. Doplnily tak Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Itálii, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Švýcarsko a Kanárské a Baleárské ostrovy.

Mezi červené země s vysokým rizikem nákazy patří Dánsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Španělsko a Azorské ostrovy. Do tmavě červené kategorie pak náleží všechny nejmenované státy.

Pro návraty ze zemí z tmavě červené, červené a oranžové kategorie zemí se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. V případě individuální dopravy je nutné u oranžových států absolvovat antigenní nebo PCR test, u červených PCR test do pěti dnů od návratu.

Nezájem o vakcínu trápí víc Moravu, mladí se nechtějí očkovat. Máme přesná čísla z jednotlivých krajů

Při návratu ze země s velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Lidé, kteří mají 14 dní po druhé dávce očkování látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19 v zemích EU, ale do samoizolace nemusejí a mohou rovnou po příjezdu na PCR test.

Zůstává také u všech zemí kromě zelených povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář.

Současné podmínky cestovaní stanovené ZV ČR.

Stále platí zákaz do Brazílie či Indie

Zároveň podle rozhodnutí vlády z počátku června mohou od pondělí do ČR bez omezení přijíždět lidé z celé Evropské unie a Srbska, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. Očkování musejí být lidé ze zahraničí schopni doložit národním certifikátem.

V Česku se dosud potvrdily desítky případů indické a jihoafrické varianty koronaviru

Stále také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie. Opatření ministerstva zdravotnictví aktuálně platí do konce června.

Vstup ze států s extrémním rizikem je umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovaným členům diplomatických misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu. Při návratu je nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve desátý den po příjezdu. Povinná je samoizolace.

Autor: