Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dokument odhalil dění v nemocnici a chyby lékařů. Ministra Vojtěcha postup zdravotníků šokoval

Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé... | foto: Česká televize

PRAHA Dění uvnitř nemocnice a pochybení lékařů ukazuje na osudu trojice pacientů nový díl dokumentárního cyklu Infiltrace s názvem Obchod se svědomím, který v pondělí večer vysílala Česká televize. Tvůrci použili záznamy z nemocniční a skryté kamery i nahrávky volání ze záchranné služby. Popisují, jak chlapec po operaci mandlí skončil ve vigilním kómatu, těhotná žena po postupu gynekologa přišla o dvě nenarozené děti a další žena se marně snaží zjistit důvod náhlého úmrtí své matky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v dokumentu uvedl, že ho postup zdravotníků šokoval.

„Systém bílým plášťům umožňuje aroganci. Celá společnost začíná být přidrzlá a všichni se schovávají za systém. Ano, lékař je nebezpečné povolání. Ale ta míra odosobnění je tu základem všeho,“ řekla režisérka Šárka Maixnerová. Tvůrci podle ní vědí už o desítkách dalších podobných případů.

Výtek, že dokument ukazuje osud pacientů bez vyjádření jejich lékařů, se režisérka neobává. „Pořad se nesnaží dávat stanovisko jedné a druhé strany. Ukazuje zlo a co se stalo. Ukazuje slabou, poškozenou stranu. Rodina zůstala sama, žena je bez dětí, druhé umřela máma - kdo se za ně postaví?“ uvedla Maixnerová.

Případ osmiletého Adama mohli autoři zmapovat minutu po minutě díky záznamu z nemocniční kamery a nahrávce hovorů ze záchranné služby. V květnu 2017 lékaři pardubické krajské nemocnice měli hochovi operovat nosní mandle, při vyšetření před operací se ale rozhodli mu vzít i mandle krční. Chlapec začal v nemocnici čtyři dny po zákroku krvácet. Jeho matka žádala o pomoc. Kamerové záběry ukazují, jak na ni hoch čeká desítky minut. Poskytne mu ji až přivolaná záchranná služba. Kvůli ztrátě krve a nedostatečnému okysličení má dítě poškozený mozek a je ve vigilním neboli bdělém kómatu.

Ministr zdravotnictví je v šoku

Dokument autoři pustili ministrovi zdravotnictví. „Jsem v šoku. Z příběhu mrazí,“ řekl Vojtěch. Šokující je podle něj to, že zdravotníci ve velké krajské nemocnici volají záchranku, aby jim šla pomoci s pacientem.

Nemocnice vyjednává s rodinou o odškodnění. Požadovanou část zdravotní dokumentace ale neposkytla. Rodiče se o Adama starají doma. S postiženým hochem a druhým synem žijí ve třípokojovém bytě ve třetím patře panelového domu. Bezbariérový byt jim radnice neposkytla, na pořízení většího bydlení rodina nemá peníze. Potřebovala by i pomoc fyzioterapeuta a zdravotní sestry. S financováním zdravotního materiálu pomáhá sbírka. Podrobnosti se mohou lidé dozvědět i na facebooku.

Ve druhé linii sledují tvůrci příběh Kateřiny, která otěhotněla po umělém oplodnění. Lékaři jí zavedli dvě vajíčka. Mladá žena si svému gynekologovi opakovaně stěžovala na bolest. Vždy ji poslal domů. V pátém měsíci dva dny po jedné z kontrol skončila v trutnovské nemocnici, kde jí lékař musel zachraňovat život. Jedno z dětí se nevyvíjelo v děloze, ale ve vejcovodu. O oba nenarozené potomky žena přišla, doživotně má poškozenou imunitu. S gynekologem se Kateřina soudí šest let, zatím prohrává. Její lékařské zprávy neobsahují žádnou zmínku o stížnostech na bolest.

Manažeři nemocnic problémy zametají pod koberec

Eliška se snaží zjistit důvod smrti své matky, kterou s bolestmi odvezla záchranná služba do českobudějovické nemocnice. Lékaři ženu poslali domů s tím, že má natažený sval. O dva dny později ji záchranáři vezli do nemocnice znovu, záhy tam zemřela. Její dcera žádala o pitvu a chtěla se dozvědět důvod úmrtí. Neuspěla.

Podle tvůrců lékaři vzájemně svá pochybení kryjí a manažeři nemocnic je zametají pod koberec. Autoři očekávají, že by se pod vlivem odvysílaných příběhů zdravotnický systém i přístup zdravotníků mohl začít měnit.

První díl z cyklu Infiltrace vysílala ČT před 15 lety. Dokument mapoval situaci lidí v ústavech a domovech pro seniory. Před rokem měli diváci možnost vidět terapii v pražském centru alternativní medicíny Aktip, které inkasovalo od klientů nemalé částky. Středisko už ukončilo provoz. Ministerstvo zdravotnictví připravilo zákon o léčitelích. Další díl televize uvede 10. června. V části Infiltrace: Obchod s důvěrou tvůrci popíšou nové praktiky takzvaných šmejdů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....