14. června 2019 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodina chlapce, který skončil po operaci mandlí v kómatu, chce po pardubické nemocnici 22 milionů

Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krvácejícího chlapce po operaci mandlí si na chodbě pardubické nemocnice dlouhé... | foto: Česká televize

Pardubice Rodina chlapce, který má po operaci mandlí v Pardubické nemocnici v roce 2017 a následných komplikacích poškozený mozek a skončil v bdělém kómatu, podala na společnost Nemocnice Pardubického kraje několik žalob. Domáhá se odškodnění ve výši 22 milionů korun a vydání zdravotnické dokumentace případu. Soud již rozhodl, že nemocnice musí vydat kopii záznamu předoperačního vyšetření přístrojem Somnocheck pořízeného v noci z 9. na 10. května 2017, rozsudek zatím není pravomocný.

Nemocnice podle soudu během řízení změnila své stanovisko a tvrdila, že sama není schopna zajistit extrahování záznamu z přístroje. Potřebovala by k tomu součinnost dodavatelské firmy a stálo by to 5710 korun. Podle soudu je ale povinností nemocnice zajistit, aby bylo možné vytvořit kopii zdravotnické dokumentace v čitelném formátu. Rodina podle chlapcova otce částku za vytvoření kopie dokumentace nemocnici zaplatila, peníze jim ale nemocnice poslala zpět.

Podle rodiny nemocnice zanedbala své povinnosti. Když chlapec čtyři dny po operaci začal masivně krvácet a matka jej přivezla na ambulanci ORL, nedostalo se mu včas ošetření. Chlapec skončil v bezvědomí a v důsledku těžkého poškození mozku z nedostatku kyslíku zůstává v kómatu.

Nemocnice se k případu nechce vyjadřovat kvůli aktuálně pokračujícímu sporu, ale odkázala na své vyjádření ze 4. června. „Tragická situace rodiny nezletilého chlapce mě osobně velmi mrzí a hluboce se mě jako ředitelky a matky dotýká,“ uvedla ředitelka Pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková. Podle ní nemocnice s rodinou navázala oficiální kontakt hned druhý den po události a nabízela nejen součinnost, ale také konkrétní podporu a pomoc. Navrhla také společně s pojišťovnou možnost zřízení nelimitovaného otevřeného účtu ke krytí veškerých nákladů spojených s péčí o chlapce a zároveň odškodnění odpovídající závažnosti celé situace na horní hranici poskytované v podobných případech. Odpověď zatím nedostala.

Podle Fraňkové se komplikace souvisejících s tímto typem výkonu neřeší na ambulanci ORL, jak to prezentovala rodina a nedávný pořad Infiltrace České televize. „V souvislosti s tím také nemám informace, že by kdokoli z personálu naší nemocnice dal mamince nezletilého chlapce pokyn k přesunu právě na ambulanci ORL,“ uvedla Fraňková.

Podle chlapcova otce musela rodina soudně vymoci na nemocnici i záznam z kamer z chodby u ambulance ORL. Řízení o odškodnění je od loňského srpna přerušeno právě kvůli získání zdravotní dokumentace, řekl.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.