3. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sto tisíc lidí chytí v nemocnici infekci. Hrozí hlavně zánět plic či močových cest, ukazuje studie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Ne pro každého, kdo je nucen jít si lehnout do nemocnice s neduhem, znamená hospitalizace jednoduchou cestu k vyléčení. Zhruba na sto tisíc pacientů ročně totiž během času stráveného na lůžkovém oddělení zaútočí infekce, s níž se původně léčit nepřišli a která průběh onemocnění někdy i značně zkomplikuje.

Údaj vyplývá ze závěrů nejnovější bodové prevalenční studie zaměřené na výskyt infekcí spojených se zdravotní péčí a používáním antibiotik v nemocnicích, která proběhla v Evropě v letech 2016 a 2017. Data za Českou republiku poskytlo LN Národní referenční centrum pro infekce spojené se zdravotní péčí při Státním zdravotním ústavu (SZÚ).

Konkrétně byla komplikace tohoto typu zjištěna u 6,7 procenta z více než patnácti tisíc pacientů hospitalizovaných v 45 tuzemských nemocnicích. SZÚ odhaduje, že infekce mohou vést k úmrtí dvou až tří tisíc hospitalizovaných lidí za rok. Podstatný díl viny nesou nedostatečné hygienické návyky nemocničního personálu. Jen 40 procent lékařů a sester si správně myje ruce, chybějí i školení specialisté.

Infekcí, které spadají do kategorie nemocničních nákaz, je řada a stejně tak pestrý může být jejich původce. Příkladů je tudíž nespočet. Jen namátkou: hnisající a nehojící se rána po banální operaci žlučníku, infekce močových cest po cévkování či zánět plic během léčby u pacienta po autonehodě, který skončil na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Smutnou zkušenost má například Hana Bryknarová, jejíž maminka v důchodovém věku šla do nemocnice na jednoduchou oční operaci, která vyžadovala pár dní hospitalizace. „Bohužel tehdy byla chřipková epidemie – a zřejmě některá z návštěv zavlekla nemoc i na oční oddělení. Maminka, která byla jinak v dobré kondici, ji chytila a nakonec z toho byl zápal plic, kterému podlehla,“ říká.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...