Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domácí speciality ochutnejte na farmě

Česko

Mezi nejznámější italské pokrmy patří bezesporu pizza, kterou původně „vymysleli“ rybáři z Neapole. Dnes si ji můžete dát snad v každé restauraci. Na jihu vám ji ale kvůli zdejším zvyklostem připraví jen k večeři.

Každá část Itálie nabízí také vlastní speciality. Například v Toskánsku vám doporučí těstoviny pappardelle s omáčkou a kachním nebo kančím masem. Za tuto pochoutku zaplatíte asi 15 eur. Na pobřeží Toskánska vám rádi připraví i cacciucco. Pod tímto názvem se skrývá rybí polévka. Podle Italů jde ale spíš o hodně hustou omáčku s mořskými plody a plátky opečeného chleba s česnekem.

Specialitou Benátčanů je takzvaná baccala neboli sušená treska. Za pochoutku považují místní lidé rovněž fegato alla veneziana, což jsou dušená játra na cibulce. Zaplatíte za ně rovněž asi 15 eur.

Speciality vám nabídnou také v hostincích a na farmách, kde jídlo připravují z vlastní produkce. Někde si dokonce můžete zeleninu sami natrhat. Víno, které si zde objednáte, pochází často z místních vinic. Stejně jako v restauracích zde platí, že oběd a večeře mají sestávat z několika chodů. Typické je, že se jídlo servíruje v mísách a každý si nabírá podle své chuti a podle toho, jak velký má hlad. A podle toho také za něj zaplatíte. Obvykle patnáct až dvacet eur.

V prostředí jižního venkova si můžete pochutnat nejen na parmské šunce, ale také na domácím sýru či salámové specialitě corriso, ke které dostanete domácí chléb s křupavou kůrkou. Za ochutnání stojí i cuketa na olivovém oleji, tomatové pesto nebo lilek s česnekem. Výborná je salsaccia se zeleninou, které Italové říkají brocolli, ačkoli se o brokolici nejedná. Brocolli svou chutí připomíná spíš špenát. A samozřejmě nechybí ani těstoviny se speciálními omáčkami nebo steaky zpravidla z více druhů masa.

Italové nezapomínají ani na digestiv. Například v oblasti Cedrové riviéry – tedy při západním pobřeží Kalábrie – vám nabídnou a někdy si s vámi i připijí likérem vyrobeným z plodů citroníku lékařského, kterému říkají cedro. Jeho plody vypadají jako obrovské citrony a obvykle je lze koupit na tržištích.

Mezi méně známé pochoutky patří na jihu Itálie mořští ježci – riccio al mare. Místní lidé je vyloví z moře a po rozloupnutí vyjídají čerstvé maso. Podle mnohých Italů jsou větší pochoutkou než kaviár.

Také je dobré vědět, čemu Italové říkají ryba: pesce. Je to vše, co se v moři hýbe. Výjimkou jsou snad jen chobotnice a mušle, kterým říkají plody moře: frutti di mare.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!