Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravní podnik vyloučil, že za úraz dítěte mohl stav eskalátoru

Eskalátor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eskalátor | foto: Shutterstock

PRAHA Technický stav eskalátoru, který v pátek ve stanici metra Můstek vážně zranil malého chlapce, byl podle Dopravního podniku hlavního města Prahy v pořádku. Vyplynulo to z kontroly pohyblivých schodů bezprostředně po nehodě, sdělil mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Příčinu nehody dosavadní vyšetřování nezjistilo. Chlapci se zaklínila noha v eskalátoru a musely mu být amputovány tři prsty.

Podle Pečeného byly schody podle platných norem bezpečné, kontroloři na nich neshledali žádné technické závady. "Chlapec v čase nehody necestoval na eskalátoru způsobem, který je pro jízdu na eskalátorech předepsán," prohlásil Pečený. Způsob jízdy dítěte byl podle něho velmi nebezpečný.

Záběry kamer, které byly zveřejněny, ukázaly, že chlapec stál na schodech, směřujících dolů, proti madlu a držel se ho oběma rukama. Levou nohou pak udělal úkrok, aby z eskalátoru sestoupil, ale pravá se mu přitom zaklínila.

Jak přesně chlapcovu nohu eskalátor zachytil, není podle Pečeného ze záznamu zřejmé. "Pro další šetření bude nezbytné získat autentická svědectví účastníků nehody a porovnat je s informacemi získanými rozborem videozáznamů," uvedl. Dopravní podnik hodlá podle něho jednoznačně zjistit, co k nehodě vedlo, aby do budoucna vyloučil možnosti podobných zranění.

Sedmiletý chlapec, kterého schody poranily, jel s otcem a sestrou do kina, ve stanici Můstek vystupovali.

Televize Nova už dříve uvedla, že chlapcův otec se rozhodl podat na dopravní podnik trestní oznámení.

Podle odborníka mohla být příčinou zranění i větší mezera mezi schody a hřebenem na konci eskalátoru. "Je to ale pouze hypotéza," řekl soudní znalec Václav Vaněk, expert na bezpečnost výtahů a eskalátorů. "Jako znalec jsem k šetření nebyl přizván, a nemohu se k němu proto žádným způsobem vyjádřit," dodal.

Staré eskalátory sovětské výroby v pražském metru jsou podle dopravního podniku sice méně bezpečné než novější typy, ale žádné normy neporušují. V souladu s normou byly údajně i schody ve stanici Můstek.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!