Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopravu v Česku opět komplikuje sníh. Na D8 již otevřeli tunely Prackovice a Radejčín, zavřené kvůli kolonám

Kolona kamionů u sedmdesátého čtvrtého kilometru na dálnici D8 na Ústecku ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona kamionů u sedmdesátého čtvrtého kilometru na dálnici D8 na Ústecku ve... | foto: ČTK

Dopravu v České republice v úterý opět komplikují sníh a námraza. V noci připadlo několik centimetrů sněhu, místy sněží také přes den, řidiči by proto měli být opatrní v celé zemi. Kvůli velmi nízkým teplotám působí sůl, kterou používají silničáři, velmi pomalu. Problémy mohou mít zejména kamiony. Několik silnic je kvůli počasí neprůjezdných. Lidé by také měli počítat se zpožděním městské hromadné dopravy, nejezdí ani některé regionální vlaky.

Zhruba po dvou hodinách se před 13:00 opět otevřely tunely Prackovice a Radejčín na dálnici D8. Uzávěru si vyžádaly dlouhé kolony kamionů před tunely, které vznikly v důsledku pondělního dočasného uzavření hraničního přechodu do Německa. Po 13:00 už bylo z webkamer Ředitelství silnic a dálnic patrné, že situace na místě se uklidnila, kamiony se rozjely a kolony se téměř netvoří.

Policista řídí dopravu u nájezdu na sedmdesátém čtvrtém kilometru na dálnici D8...
Automobil a tramvaj projíždějí zasněženou ulicí v centru Prahy.

Německo přechod otevřelo dnes ráno po cca 16 hodinách. Zavřený byl kvůli špatnému počasí v okolí Drážďan. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ráno řekl, že tunely se otevřou, až se rozjede kolona na Německo před nimi. Uvnitř tunelů se totiž z bezpečnostních důvodů nesmí stát.

Řidiči mohou vyrazit bez omezení i na silnice z Knínic do Nakléřova a na Telnici na Ústecku.  Ve 13:00 to řekl dispečer ze Správy a údržby silnic s tím, že ani jinde v regionu nemá hlášené uzávěry. Policie silnice zavřela ráno právě kvůli tomu, že si přes ně řidiči chtěli zkracovat cestu.

Silnice v kraji byly ve 13:00 průjezdné se zvýšenou opatrností. Místy leží rozbředlý či ujetý sníh. Silničáři inkriminovaná místa ošetřili chemicky nebo posypem. Vyplývá to z dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic.

Uzávěry silnic

Kvůli sněhu je stále pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice v Libereckém kraji. Silničáři ale naopak nechali i pro nákladní dopravu otevřenou silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Zavřeli by ji, pokud by na ní nějaký kamion uvízl. „Aktuálně je ale silnice prakticky černá, takže ani kamiony by tam neměly mít problémy,“ řekl Eduard Bark, technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

Na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku se v oblasti Syrákova tvoří námraza. Kvůli ledovce je neprůjezdný 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice III/4913 severně od Ostraty na Zlínsku. Nesjízdná zůstává kvůli ledovce silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku.

Problémy měly kamiony na hlavní silnici do Polska I/33 u obce Vysokov na Náchodsku. Na silnici v úseku asi 1,5 kilometrů se tvořila ledovka. Zákaz vjezdu pro nákladní vozy od 12 tun platí na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Na železnici jsou problémy především ve středních Čechách, například na trati z Prahy do Kolína. Řada spojů je odřeknuta. Nejezdí ani osobní vlaky z Lysé nad Labem na pražské hlavní nádraží, problémy jsou i v hlavním městě v úseku Masarykovou nádraží - Podbaba nebo ve stanici Praha - Vršovice. Zpožděné jsou také autobusy linek Pražské integrované dopravy.

V Česku má dnes být oblačno až zataženo. Místy se vyskytne sněžení nebo sněhové přeháňky, zpočátku zejména ve východní polovině Čech a na severu Moravy. Nejvyšší teploty budou minus sedm až minus tři stupně Celsia.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...