Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Zvyšování by mělo být rovnoměrné.“ Věk odchodu do penze v Jurečkově reformě je dle expertů nastaven nefér


Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na tiskové konferenci k důchodové reformě (1. března 2024) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Nový způsob výpočtu důchodového věku z dílny ministerstva práce a sociálních věcí není podle demografů spravedlivý. Úprava podle nich může vést k tomu, že některé ročníky budou pracovat déle – a přitom v důchodu stráví kratší čas.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Cílem reformy je, aby lidé pobírali penzi přibližně 21,5 roku. Důchodový věk se má odvíjet od střední délky dožití padesátníků. To ale podle České demografické společnosti (ČDS) povede k tomu, že zvyšování důchodového věku nebude rovnoměrné. „Zarazilo nás navázání úpravy na něco, co je strašlivě rozkolísané. Nedává to stabilní, robustní a předvídatelný systém,“ upozornil demograf Petr Mazouch z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Podle ČDS by bylo vhodnější, aby se důchodový věk zvyšoval každý rok o měsíc. „Nevznikaly by dohady, proč jedni to mají zvýšené o dva měsíce, a jiní vůbec. Navíc by se dosáhlo toho, že by lidé pobírali důchod čtvrtinu života. Pokud budou déle pracovat, spravedlivé by bylo, aby úměrně tomu pobírali o trochu déle i důchod,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele. Litujeme, ale tento nasdílený článek překročil maximální počet zhlédnutí.

Získejte také iDNES Premium a pokračujteve čtení

Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se