Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Duku vypnuli v rozhlase kvůli volbám. 'Děkuji za cenzurované vysílání,' rozloučil se

Pražský arcibiskup Dominik Duka vystoupil 18. prosince odpoledne před sídlem svého úřadu v Praze na Hradčanech s reakcí na úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský arcibiskup Dominik Duka vystoupil 18. prosince odpoledne před sídlem svého úřadu v Praze na Hradčanech s reakcí na úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. | foto: ČTK

PRAHA Nezvykle emotivní vystoupení má za sebou kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, který v pondělí mluvil v odpoledním vysílání Radiožurnálu. Nejprve zvýšil hlas, když došlo na řeč o záměru vnitra vyjmout Pražský hrad z církevních restitucí, načež se rozohnil, když ho redaktorka utla kvůli tomu, že začal mluvit o rudých praporech a srpech a kladivech.

Pražský arcibiskup Duka byl hostem Českého rozhlasu - Radiožurnál poté, co se na Pražském hradě sešel s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. Téma diskuze bylo jediné: církevní restituce. Konkrétně se řešil požadavek církve, aby se restituce týkaly i budov a pozemků v areálu Pražského hradu.

ČTĚTE VÍCE:

Rozhovor byl napjatý už od začátku, kdy moderátorka Dukovi připomněla tvrzení ministerstva kultury, že současné požadavky jsou v rozporu s dohodou, kterou dojednala církev s exprezidentem Klausem v roce 2010.

"Já si vážím slova a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám občanství, odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí," prohlásil Duka již zvýšeným hlasem.

Ve stopách Gottwalda

Od té chvíle už emoce v Dukově hlase jen rostly. Ministerstvo vnitra chce přijmout opatření, aby byl celý areál Pražského hradu z restitucí vyňat. Co bude církev v takovém případě dělat, nedokázal kardinál odpovědět. Důrazně však prohlásil. "Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali," varoval Duka a pokračoval: 

"Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!"

Duka by nejspíš hřímal i dál, ale v závěru věty ho moderátorka začala přerušovat: "Je doba těsně před volbami a podle pravidel Českého rozhlasu nesmíme vysílat jakékoli návody, koho volit či nevolit, ani naznačovat," pronesla.

Rozhlas nedodržuje zásady svobody!

"Já žádné návody nikomu nedávám," reagoval Duka. Moderátorka mu opět opáčila: "I když mi to neříkáte přímo, je to velmi tenký led." To už se Duka vytočil a téměř křičel, když na výtku moderátorky reagoval slovy: "Paní redaktorko, potom náš Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody. Nezlobte se na mě...!"

POSLECHNĚTE SI:

Pondělní odpolední vysílání Radiožurnálu si můžete poslechnout ZDE. Rozhovor s Dukou začíná v 22. minutě a končí v 27. minutě záznamu.

Moderátorka se obratem snažila nečekaně emotivní rozhovor ukončit. "Obávám se...," začala větu, ale kardinál se nenechal jen tak přerušit. "Já se právem obávám! Já nemám co ztratit!" prohlásil důrazně.

"Musíme respektovat předvolební pravidla Českého rozhlasu a ta jsou naprosto jasná," zopakovala redaktorka a pražský arcibiskup dostal prostor už jen na závěrečných pět slov. "Děkuji vám za cenzurované vysílání," rozloučil se. 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!