Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Duku vypnuli v rozhlase kvůli volbám. 'Děkuji za cenzurované vysílání,' rozloučil se

Česko

  11:50
PRAHA - Nezvykle emotivní vystoupení má za sebou kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, který v pondělí mluvil v odpoledním vysílání Radiožurnálu. Nejprve zvýšil hlas, když došlo na řeč o záměru vnitra vyjmout Pražský hrad z církevních restitucí, načež se rozohnil, když ho redaktorka utla kvůli tomu, že začal mluvit o rudých praporech a srpech a kladivech.

Pražský arcibiskup Dominik Duka vystoupil 18. prosince odpoledne před sídlem svého úřadu v Praze na Hradčanech s reakcí na úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. foto: ČTK

Pražský arcibiskup Duka byl hostem Českého rozhlasu - Radiožurnál poté, co se na Pražském hradě sešel s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. Téma diskuze bylo jediné: církevní restituce. Konkrétně se řešil požadavek církve, aby se restituce týkaly i budov a pozemků v areálu Pražského hradu.

ČTĚTE VÍCE:

Rozhovor byl napjatý už od začátku, kdy moderátorka Dukovi připomněla tvrzení ministerstva kultury, že současné požadavky jsou v rozporu s dohodou, kterou dojednala církev s exprezidentem Klausem v roce 2010.

"Já si vážím slova a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám občanství, odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí," prohlásil Duka již zvýšeným hlasem.

Ve stopách Gottwalda

Od té chvíle už emoce v Dukově hlase jen rostly. Ministerstvo vnitra chce přijmout opatření, aby byl celý areál Pražského hradu z restitucí vyňat. Co bude církev v takovém případě dělat, nedokázal kardinál odpovědět. Důrazně však prohlásil. "Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali," varoval Duka a pokračoval: 

"Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!"

Duka by nejspíš hřímal i dál, ale v závěru věty ho moderátorka začala přerušovat: "Je doba těsně před volbami a podle pravidel Českého rozhlasu nesmíme vysílat jakékoli návody, koho volit či nevolit, ani naznačovat," pronesla.

Rozhlas nedodržuje zásady svobody!

"Já žádné návody nikomu nedávám," reagoval Duka. Moderátorka mu opět opáčila: "I když mi to neříkáte přímo, je to velmi tenký led." To už se Duka vytočil a téměř křičel, když na výtku moderátorky reagoval slovy: "Paní redaktorko, potom náš Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody. Nezlobte se na mě...!"

POSLECHNĚTE SI:

Pondělní odpolední vysílání Radiožurnálu si můžete poslechnout ZDE. Rozhovor s Dukou začíná v 22. minutě a končí v 27. minutě záznamu.

Moderátorka se obratem snažila nečekaně emotivní rozhovor ukončit. "Obávám se...," začala větu, ale kardinál se nenechal jen tak přerušit. "Já se právem obávám! Já nemám co ztratit!" prohlásil důrazně.

"Musíme respektovat předvolební pravidla Českého rozhlasu a ta jsou naprosto jasná," zopakovala redaktorka a pražský arcibiskup dostal prostor už jen na závěrečných pět slov. "Děkuji vám za cenzurované vysílání," rozloučil se. 

ČTĚTE TAKÉ: