Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Dům, kde zemřel Palach s Toufarem, nikdo nechce. Hasiči snižují cenu

Česko

  6:30
PRAHA - Přestože si zchátralý dům v centru Prahy prohlédlo hned několik investorů, ani jeden z nich nakonec nabídku nepodal. Stát chtěl za dům, v němž zemřeli Jan Palach a Josef Toufar, 50 milionů korun. Kvůli nezájmu jde nyní s cenou dolů.

Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria, v němž oba muži zemřeli. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Dva propojené domy číslo popisné 61 a 63 v Legerově ulici v Praze, jen kousek od Václavského náměstí, se před pár měsíci rozhodl prodat dosud jeho poslední správce - pražští hasiči. Ti chtěli domy původně rekonstruovat, nakonec ale k tomu určené peníze vložili do výstavby hasičské stanice v Modřanech.

„Na budovu se přišlo podívat pět zájemců, avšak ani jeden z nich nabídku nepodal,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Minimální kupní cenu stanovili hasiči na 51,5 milionu korun. Nyní se kvůli nezájmu rozhodli dům zlevnit. „Rozhodli jsme se snížit cenu o pět procent a vypsat nové výběrové řízení,“ upřesnila Adamcová. Cena se tak sníží o zhruba 2,6 milionu korun.

Ilegální památník

Historii domu připomněly Lidovky.cz letos v lednu, kdy designér Otakar Dušek instaloval na fasádu domu ilegální památník. Podobizny Palacha a Toufara doplňovala data jejich úmrtí. "Myslím, že jim to tato společnost dluží," vysvětlil tehdy svou motivaci Dušek.

Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria v Legerově ulici v Praze, v němž oba muži zemřeli.
Litinové zábradlí, mramorové obklady a velkoryse pojaté a elegantní dřevěné ostění v řadě jiných pokojů odkazují ještě na existenci prvorepublikového Borůvkova sanatoria.
Zelené nátěry nad schodištěm jsou ještě původní, z časů kliniky.
Budovy č. p. 61 a 63 v Legerově ulici jsou odrazem doby minulé. Podle odhadů pražských hasičů, kteří budovy vlastní a zvažovali jejich rekonstrukci, by opravy stály minimálně 80 milionů korun.

Dům patří státu. V 80. letech ho získala Československá akademie věd, která ho částečně využívala až do roku 2007. Za celou dobu se však do domu nijak neinvestovalo. Poté co Akademie věd ČR ztratila o budovu zájem, získali ji bezplatným převodem pražští hasiči. Avšak nakonec i oni od rekonstrukce upustili a nyní se nemovitost snaží prodat. (PODROBNOSTI ZDE)

Dosud je uvnitř vidět, že v ní kdysi sídlilo prestižní sanatorium, které pak za socialismu sloužilo zejména stranickým kádrům. V části budovy pak vzniklo popáleninové centrum, kde s těžkými poraněními skončil v lednu 1969 i Jan Palach. O několik let dříve, v roce 1950, do stejné budovy přivezli i krutě zbitého faráře Josefa Toufara, kterého StB mučila po zvěsti o číhošťském zázraku. StB chtěla, aby se Toufar ještě mohl zúčastnit vykonstruovaného procesu, ten však následky bití nepřežil.

Josef Toufar a Jan Palach

JOSEF TOUFAR 

  • Farář z Číhošti na Vysočině, zemřel 25. února 1950, přesně dva roky po komunistickém převratu, ve státním sanatoriu v Praze na následky předchozího mnoha týdenního mučení.
  • Záminkou k jeho zatčení 28. ledna 1950 byla zvěst o zázraku, o kterém podali zprávu farníci z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Podle jejich svědectví se při mši 11. prosince 1949 (a znovu pak o čtrnáct dní později) opakovaně pohnul křížek za farářovými zády.
  • Komunistická Státní bezpečnost tento dodnes nevysvětlený úkaz okamžitě využila pro své tažení proti církvi, která pro ni představovala jednoho z nejsilnějších protivníků. Toufar byl nejprve nařčen z podvodu, později také z homosexuality a pedofilie (děti ke křivým výpovědím donutila Ludmila Brožová Polednová, známá dnes hlavně z procesu s Miladou Horákovou).
  • Po posledním Toufarově mučení ho StB převezla do pražského sanatoria, kde doufali, že ho lékaři ošetří alespoň tak, aby byl schopen účastnit se vykonstruovaného procesu, který se měl konat za několik dní. Toufar však následkům mučení podlehl.(VÍCE VIZ FOTOGALERIE)

JAN PALACH

  • Student filozofické fakulty Univerzity Karlovy, zemřel ve 20 letech. 
  • Upálil se na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Polil se benzínem a zapálil 16. ledna 1969 před budovou Národního muzea, o tři dny později svým zraněním podlehl.
  • Hospitalizován byl na popáleninovém oddělení v Legerově ulici v Praze. Dodnes se uchovaly tajně pořízené záběry, které ho zachycují ještě živého - obvázaného od hlavy až k patě leží na nemocničním lůžku.(VÍCE VIZ FOTOGALERIE)
Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....