Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
20. března 2017 15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střelec Ďuričko ze křtu Paroubkovy knihy chce na svobodu, Kočka tím ‚duševně trpí‘

Bohumír Ďuričko- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumír Ďuričko- | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Už za dva týdny by mohl vyjít z cely jeden z nejznámějších českých vězňů Bohumír Ďuričko. Bývalý hoteliér dostal v roce 2009 trest 12,5 let za mřížemi kvůli vraždě Václava Kočky, syna provozovatele Matějské pouti, k níž došlo jen chvíli po křtu knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko si totiž podal žádost o podmíněné propuštění, soud o ni bude rozhodovat počátkem dubna.

„Mohu potvrdit, že veřejné zasedání ve věci podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody je nařízeno na 3. dubna,“ sdělila serveru Lidovky.cz předsedkyně Okresního soudu v Karviné Pavlína Jurášková. Na Ďuričkovu žádost upozornil s odvoláním na dva anonymní zdroje deník Právo, serveru Lidovky.cz nový vývoj v kauze nyní potvrdila předsedkyně soudu. „Tato žádost odsouzeného bude čtena v úvodu veřejného zasedání, následovat bude stanovený postup jako čtení příslušných zpráv, hodnocení odsouzeného a dalších listin,“ dodala.

Jedna z nejznámějších vražd v Česku poslední doby se odehrála 9. října 2008 v pražském hotelu Monarch. Lídr ČSSD Jiří Paroubek v podniku křtil svou knihu Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Po oficiální části večera došlo mezi Václavem Kočkou mladším, synem šéfa Matějské pouti, a hoteliérem Bohumírem Ďuričkem k roztržce, která vyvrcholila střelbou. Podnikatel třikrát vypálil, Kočka byl na místě mrtvý. Paroubek podnik opustil ještě před tragickým incidentem.

Ďuričko nedávno splnil základní podmínku, aby si o podmíněné propuštění mohl říct. Odseděl si dvě třetiny ze 12,5 ročního trestu. Kýžené mety dosáhl letos počátkem února, žádost dorazila na soud obratem. „Zdejšímu soudu byla doručena dnem 15. února,“ přidala novou informaci předsedkyně soudu Jurášková. Podmíněné propuštění hoteliéra mají na starosti její lidé, protože Ďuričko je zavřený v karvinské věznici. Odpykané dvě třetiny trestu zahrnují i pobyt ve vazbě, kde podnikatel skončil prakticky hned po činu.

Ředitel karvinské věznice Květoslav Jordán odmítl podnikatelovu snahu o předčasné propuštění komentovat, respektuje prý Ďuričkovo soukromí. Věznice však sehraje důležitou roli v tom, zda podnikatel uspěje. „Na každého odsouzeného se zpracovává hodnocení, což provede jeho vychovatel. Potom se to postupuje odborným zaměstnancům, psychologovi, sociálnímu pracovníkovi, komise mi následně připraví hodnocení k podpisu a to se předkládá soudu,“ vysvětlil severu Lidovky.cz ředitel Jordán.

Nemám na to nervy, nebude sledovat soud s Ďuričkem Kočka starší

Klíčovou částí hodnocení bude finální stanovisko věznice, jestli doba strávená za mřížemi Ďurička dostatečně napravila. Postoj káznice by mohl podtrhnout přímo ředitel, pokud se za bývalého hoteliéra písemně přimluví. Jordán však nic takového neplánuje. „Určitě ne. Já osobně jsem nikdy nic takového nepsal, soud se mě ani neptá na mé názory,“ vysvětlil ředitel karvinské věznice.

Podnikateli však nahrávají k předčasnému odchodu z vězení jiné okolnosti, například už uhradil kompenzaci Kočkovým pozůstalým. Současně podle Práva za mřížemi nasbíral několik kázeňských odměn i pochval, jinými slovy platil za vzorného vězně. „Odměny a pochvaly jsou plus. Soud přihlíží i k tomu, zda odsouzený nastoupil trest řádně a včas,“ popsal praxi serveru Lidovky.cz respektovaný advokát Jaroslav Ortman. I tohle si může podnikatel odškrtnout, do věznice putoval rovnou z vazby.

Bohumír Ďuričko-
Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení.

Karvinský soud při svém rozhodnutí bude vycházet i ze spisu případu, dokumentaci mu Městský soud v Praze, jenž bývalého hoteliéra potrestal, poslal uplynulý týden. Naposledy si podnikatel vymohl loni v květnu mírnější vězeňský režim, místo ostraze od té doby podléhá „jen“ dozoru. „Zdejší soud vyhověl žádosti odsouzeného o přeřazení do mírnějšího typu věznice s dozorem,“ potvrdil serveru Lidovky.cz místopředseda karvinského okresního soudu Kamil Babušek.

Vražda Václava Kočky mladšího se nepřímo dotkla i ČSSD. Jednak k ní došlo krátce po oficiální akci jejího tehdejšího šéfa Jiřího Paroubka, Václav Kočka mladší byl navíc synem dlouholetého člena strany Václava Kočky, jenž proslul jako provozovatel Matějské pouti. V Kočkovi starším tragická událost dodnes doznívá. „Nechci se o tom zmiňovat, mně tyhle věci lezou na nervy a duševně tím trpím,“ sdělil serveru Lidovky.cz k Ďuričkově snaze dostat se s vězení. Zda podnikatel uspěje, prý nehodlá sledovat. „V žádném případě, nemám na to nervy,“ dodal.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!