10. května 2018 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dva lidé intoxikovaní čpavkem zůstávají v příbramské nemocnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zimní stadion v Příbrami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zimní stadion v Příbrami. | foto: wikimedia

PŘÍBRAM Dva lidé, kteří byli ve středu intoxikováni v Příbrami uniklým čpavkem, zůstávají v příbramské nemocnici, jeden z nich na jednotce intenzivní péče. Záchranná služba převezla do příbramské nemocnice ve středu odpoledne šest lidí s příznaky intoxikace, čtyři z nich lékaři hned po ošetření propustili, řekl ve čtvrtek mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. Intoxikace čpavkem se podle něj potvrdila.

Nebezpečná látka unikla ve středu ráno na příbramském zimním stadionu kvůli porouchanému ventilu jednoho z čerpadel. Stadion i akvapark musely být evakuovány.

Hasiči se ve čtvrtek na stadion vrátili a kontrolně měřili koncentrace čpavku v areálu i jeho okolí. Hodnoty koncentrace naměřili pouze ve strojovně, kde únik nastal, podle mluvčího středočeských hasičů Jaroslava Gabriela ale už nejsou naměřené hodnoty zdraví škodlivé. V okolí se již čpavek nevyskytoval.

Hospitalizovaná šestice se nadýchala čpavku v restauraci, která je vedle stadionu. Jak se do budovy čpavek dostal, není jasné. Hasiči se k možnostem úniku látky nechtěli vyjadřovat. Záchranáři v souvislosti s únikem čpavku ošetřili ve středu osm lidí - dva z nich dopoledne na místě.

V bazénu byla ve středu kvůli úniku čpavku přerušena plavecká výuka dětí. Město řešilo únik čpavku ze stadionu už v minulosti, ledová plocha byla poté opravována.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

V dubnu unikl čpavek také na zimním stadionu v Chomutově. Kvůli tomu byli evakuováni hosté ze sousedního hotelu a obyvatelé z domů v přilehlé ulici. Nikomu se nic nestalo a po zastavení úniku se mohli lidé vrátit.

ČTK
  • 0Diskuse