Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na zimním stadionu v Příbrami unikl čpavek, okolí bylo evakuováno

Česko

  10:19
PŘÍBRAM - Na příbramském zimním stadionu ve středu ráno kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. Stadion i akvapark musely být evakuovány, hasiči zkrápějí okolí vodou, sdělila mluvčí města Pavlína Svobodová. Složky Integrovaného záchranného systému (IZS) mají podle ní situaci pod kontrolou. Mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel řekl, že nejsou hlášeni žádní zranění a dalšímu úniku se podle zatím nepotvrzených informací již podařilo zabránit.

Zimní stadion v Příbrami. foto: wikimedia

Ve strojovně zimního stadionu se kolem 08:00 porouchal ventil jednoho z čerpadel a unikl čpavek. „V tuto chvíli ještě nevíme, které z čerpadel to je, nicméně situaci mají složky IZS pod kontrolou a nehrozí masivní únik čpavku,“ uvedl kolem 09:00 starosta města Příbrami Jindřich Vařeka (ANO). Větší nebezpečí pro obyvatele podle něj nehrozí.

Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu, celkově rozeznávají čtyři. „Zkrápíme okolí zimního stadionu vodní mlhou, aby se koncentrace čpavku snížila,“ uvedl Gabriel. Podle něj ale nejde o masivní únik a nebylo nutné evakuovat obyvatele okolních bytových domů. „Přesnou informaci o tom, kolik bylo evakuováno lidí, ale ještě nemám,“ dodal.

Celá ulice Legionářů je uzavřena, v bazénu byla přerušena plavecká výuka dětí. Přímo u zdroje úniku podle Gabriela nikdo nebyl. Město řešilo únik čpavku ze stadionu už v minulosti, ledová plocha byla poté opravována.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...