Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Efekt Rath. V Hostivici zabral, Novotné s bytem za 12 milionů uškodil

Česko

  6:00
PRAHA - Dvě podobná města. V jednom spojení s Davidem Rathem pomohlo k vítězství, ve druhém spíše uškodilo. Ve středočeské Hostivici triumfovalo uskupení Středočeši2012.cz podporované obviněným exhejtmanem. V Čelákovicích se za ČSSD ucházela o přízeň voličů Rathova bývalá spolupracovnice Johana Novotná, která dodnes dluží vysvětlení, kde vzala peníze na byt za 12 milionů. Na radnici města nicméně neusedne.

Johana Novotná. foto: MAFRA - Michal Růžička

Středočeši v Hostivici své soupeře doslova přejeli. Získali přes 36 procent hlasů, zatímco druhé uskupení Hostivice 2006 přes 16 procent. Vítězné hnutí založil starosta města a Rathův přítel Jaroslav Kratochvíl poté, co na protest odešel z ČSSD. Nelíbilo se mu, že exhejtmana domovská strana vyloučila ještě před odsouzením.

Rath za to na oplátku Kratochvíla v kampani před letošními volbami podporoval, jak mohl. Expolitik zadržený se sedmi miliony v krabici účinkoval například na jeho předvolebním CD. Kdo hádal, že pro Středočechy2012 to znamená polibek smrti, zřejmě se při pohledu na výsledky hodně divil. Hostivičtí zjevně dodnes vzpomínají na dobu Rathova vládnutí kraji, kdy jejich město dostávalo štědré dotace. Narozdíl od politiky navíc Rath z Hostivice nezmizel: ordinuje přímo na tamějším náměstí.

To „Rathova rentiérka“ Johana Novotná byla ještě loni persona non grata středočeské ČSSD (ČTĚTE VÍCE), teď v Čelákovicích hrdě kandidovala z třetího místa. Přitom dodnes nevysvětlila, kde vzala 12 milionů korun na luxusní bydlení na pražském Žižkově. Voliči jí ale cestu na radnici jednoznačně zavřeli, když sociální demokratům hodili něco málo přes pět procent hlasů. Na Novotnou proto nezbylo místo.   

David Rath se prochází Hostivicí.

Johana Novotná (vlevo) během kampaně před komunálními volbami.

Kdo by si to již – hlavně v Čelákovicích a v ČSSD – nepamatoval, připomínáme, že si někdejší velmi blízká spolupracovnice Davida Ratha a bývalá vedoucí odboru veřejných zakázek Středočeského kraje koupila na jaře 2009 za 11,9 milionu korun byt o velikosti 120 metrů čtverečních.

Výsledky komunálních voleb

To jí tenkrát bylo 29 let, rok před nákupem dostudovala Vysokou školu finanční a správní, podle obchodního rejstříku od roku 2006 držela tři procenta v německé farmaceutické společnosti Pharmexx, kterou spoluvlastní Rathova přítelkyně Olga Rühle. A pro úplné sklerotiky ještě zmíníme, že loni v květnu sliboval šéf ČSSD Bohuslav Sobotka rychlé a rázné řešení, postupně ho ale začal odkládat, prý kvůli volbám (těm loňským). 

Autor: